fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podarowana krew obniża podatek

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Krwiodawcy mogą odliczyć od dochodu po 130 zł za litr oddanej krwi i osocza. Ulga nie może jednak przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika
Ministerstwo Finansów rozpoczęło akcję promującą możliwość skorzystania ze specjalnej ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców.
Przysługuje ona osobom, które w roku podatkowym oddały honorowo (nieodpłatnie) krew. Chodzi zarówno o osoby fizyczne rozliczające się z fiskusem na formularzu PIT-36 i PIT-37, jak i o płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W tym ostatnim wypadku wystarczy, że w zeznaniu PIT-28 pomniejszą swój przychód o wartość oddanej krwi. Stawka ekwiwalentu pieniężnego za litr oddanej krwi i osocza jest do celów podatkowych identyczna i wynosi 130 zł. Wysokość ulgi zależy więc od ilości oddanej krwi, ale nie może przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika. Co ważne, jest to zarazem wspólny limit dla wszystkich przekazanych w danym roku darowizn. Jeśli więc krwiodawca przekaże inne darowizny, np. na cele kultu religijnego, to ich suma nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.
Ulga adresowana jest do honorowych krwiodawców, tj. osób zarejestrowanych w stacjach krwiodawstwa. Aby jednak skorzystać z odliczenia, nie wystarczy samo oddanie krwi czy osocza. Podatnik musi też mieć dokument, z którego wynika ilość krwi przyjętej przez stację. Ważne, że odliczeniu nie podlega wartość krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny, i nie powinna być ona w nim uwzględniana. Podatnik nie musi dołączać dokumentu do zeznania rocznego, ale musi go przechowywać przez pięć lat, licząc od końca roku, w którym złożył zeznanie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA