Sztuka

„Żandarm” odzyskany

„Żandarm” Jana Władysława Chełmińskiego
Muzeum Wojska Polskiego
Do Polski wrócił obraz Jana Władysława Chełmińskiego z cyklu „Wojsko Księstwa Warszawskiego”
„Żandarm” figurował w opublikowanym w 2007 r. katalogu najcenniejszych dzieł sztuki stanowiących straty wojenne warszawskiego Muzeum Wojska. Obraz odnalazł się w Stanach Zjednoczonych, w prywatnych zbiorach należących do Polaka. Nieżyjący już Tadeusz Kwiatkowski był znanym kolekcjonerem obrazów i militariów. Zgromadzonymi przez niego dziełami sztuki dziś opiekuje się rodzina – żona Helena i dzieci.
Pracownicy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wypatrzyli „Żandarma” w wydanym trzy lata temu katalogu kolekcji Kwiatkowskich. Ekspertyza potwierdziła, że chodzi o ten sam obraz. Rodzina natychmiast przekazała go do konsulatu RP w Nowym Jorku. „Żandarm” – olej na desce, 29x23,5 cm – powstał pod koniec XIX w. Należy do cyklu 48 obrazów, które Jan Władysław Chełmiński (1851 – 1925) namalował jako ilustracje do francuskojęzycznego albumu „Wojsko Księstwa Warszawskiego”. Ta epoka była ulubionym tematem twórczości malarza i kolekcjonera, ucznia m.in. Juliusza Kossaka i Józefa Brandta.
„Napoleońską” serię Chełmiński namalował z wybitnym znawstwem i dbałością o szczegół. Stąd wielka, nie tylko artystyczna, ale i historyczna, wartość tych obrazów. Cykl był wystawiany w Paryżu. Autor bardzo chciał, żeby nie uległ rozproszeniu i ostatecznie trafił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W 1914 r. serię zakupił szwagier malarza Roland Knoedler i podarował warszawskiemu MN, które w 1920 r. przekazało obrazy utworzonemu właśnie Muzeum Wojska. W czasie II wojny światowej Muzeum Wojska, jak wszystkie inne stołeczne placówki, poniosło ogromne straty. Zaginęły m.in. 23 prace z cyklu namalowanego przez Chełmińskiego, wśród nich „Żandarm”.Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tych dniach obraz przyleciał do Polski. Niebawem zostanie przekazany do Muzeum Wojska Polskiego.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL