fbTrack

Kosmos

Orbitalne laboratorium chemiczne

AFP
Satelita przeznaczony do monitorowania poziomu dwutlenku węgla w atmosferze Ziemi został wystrzelony z kosmodromu na wyspie Tanegashima oddalonej o 970 kilometrów na południowy wschód od japońskiej stolicy
Naukowcy maja nadzieję, że sonda dostarczy cennych danych o zmianach klimatycznych w skali globalnej.
Satelita „Ibuki” co po japoński znaczy „oddech”, został wyniesiony przez rakietę H2A na orbitę wraz z siedmioma innymi sondami. „Ibuki” na orbicie na wysokości 670 km będzie okrążał glob w ciągu 100 minut. Podczas każdego cyklu będzie gromadził informacje o gazach cieplarnianych w 56 tys. punktach pomiarowych. Misję zaplanowano na pięć lat. Dane będą udostępniane NASA i innym agencjom kosmicznym, a także organizacjom naukowym. Przedstawiciele japońskiej agencji kosmicznej JAXA twierdzą że „Ibuki” jest pierwszym satelita przeznaczonym do badania gazów cieplarnianych Ziemi.
— Globalne ocieplenie jest jednym z najistotniejszych problemów wpływających na społeczność międzynarodową, a Japonia jest również zobowiązana do redukcji dwutlenku węgla — powiedział Yasushi Tadami z Japońskiego Ministerstwa Środowiska. — Zaletą „Ibuki” jest możliwość monitorowania stężenia dwutlenku węgla i metanu praktycznie wszędzie na świecie. Obecnie 282 stacje naziemne dostarczają informacji na temat poziomu gazów cieplarnianych w atmosferze. „Ibuki” bardzo wzmocni możliwości naukowców, szczególnie w biednych krajach, gdzie nie ma stacji monitorujących. Pozwoli też na mierzenie poziomu dwutlenku węgla ze znacznie większa dokładności niż dotychczas.Uwzględni również dane ze laboratoriów naziemnych oraz modele symulowane - pisze JAXA na swojej stronie internetowej. Od początku misji JAXA monitorowała rozlokowanie wszystkich sond na orbicie, ten start był bowiem ostateczna próba rakiety H2A, dzięki której Japończycy chcą konkurować na międzynarodowym rynku komercyjnych przedsięwzięć kosmicznych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL