fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

GMAC dostał dodatkowe wsparcie

Archiwum
Piotr Mazurkiewicz
Amerykański Departament Skarbu zwiększy o miliard dolarów pożyczkę dla General Motor. 5 mld zainwestuje zaś w GMAC, ramię finansowe koncernu
Środki trafią w połowie stycznia do spółki GMAC, finansowej odnogi motoryzacyjnego giganta General Motors, której współwłaścicielem jest również fundusz private equity Cerbersu, właściciel Chryslera.
5 mld dol. zostanie przeznaczone na wykup GMAC, zaś kolejny miliard na wsparcie dodatkowej działalności spółki.
- Pozwoli to nam utrzymać stabilność w długiej perspektywie - stwierdził Toni Simonetti, rzecznik GMAC.
GMAC jest spółką, która zajmuje się finansowaniem zarówno transakcji zakupu aut jak i kredytami hipotecznymi. Władze zdecydowały się wesprzeć GMAC, ponieważ twierdzą, że bankructwo tej firmy spowodowałyby dalsze problemy General Motors. Według serwisu BBC News GMAC odpowiada za finansowanie ok. 80 proc. transakcji hurtowych sprzedaży aut GM.
GM na początku tego miesiąca twierdził, że GMAC był w stanie zapewnić finansowania blisko połowie kupujących samochód w GM jeszcze rok temu, jednak obecnie, w obliczu bankructwa obu firm, ten udział spadł do 6 proc.
Wsparcie finansowe dla GMAC będzie pochodziło z programu ratowania amerykańskiej gospodarki o wartości 700 mld dol. GMAC kwalifikuje się do Troubled Asset Relief Program (TARP), czyli planu ratunkowego Paulsona, ponieważ w zeszłym tygodniu spółce został przyznany status holdingu bankowego.
GMAC w ramach negocjacji o przyznanie pomocy zgodził się na ograniczenia dotyczące wypłaty dywidendy i pensji dla zarządzających, aby poprawić płynność spółki.
Amerykański rząd już wcześniej ogłosił, że GM oraz Chrysler otrzymają wsparcie rzędu ponad 17,4 mld dol., z czego ponad 13 mld dol. ma otrzymać GM. Sektor motoryzacyjny w USA zmaga się z największymi kłopotami w historii.
Jako jedyny z wielkiej trójki z Detroit bez pomocy z budżetu radzi sobie Ford, ale drugi po Warrenie Buffecie amerykański inwestor Kirk Kerkorian ogłosił właśnie, że sprzedał należącego do niego akcje Forda.
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA