fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Mniejsze wydatki na półprzewodniki

Globalne wydatki na półprzewodniki spadają. W 2009 r. będą o ponad 30 proc. niższe niż w 2008 r.
Rzeczpospolita
Producenci materiałów półprzewodnikowych, używanych przede wszystkim do produkcji tranzystorów wykorzystywanych w mikroprocesorach, ale także przydatnych w pamięciach komputerowych czy diodach LED, mają powód do zmartwień
Amerykańska firma analityczna Gartner prognozuje, że globalne wydatki na półprzewodniki w 2009 r. będą aż o 31,7 proc. mniejsze niż w kończącym się 2008 r. i sięgną 30,3 mld dol.
Oznacza to pogłębienie trwającego trendu. Według Gartnera wydatki na półprzewodniki w 2008 r. będą o 30,6 proc. mniejsze niż w 2007 r. Powodem zmniejszonych wydatków na sprzęt oparty na półprzewodnikach jest przede wszystkim recesja i niepewność co do jej rozmiarów.
– Jeszcze przed spowolnieniem gospodarczym producenci półprzewodników byli w trudnej sytuacji – powiedział Klaus Rinnen z Gartnera. – Firmy z różnych segmentów tego rynku już zaczęły obniżać poziom produkcji i redukować nieefektywne kosztowo przedsięwzięcia.
Wśród największych producentów półprzewodników są takie spółki, jak: AMD, IBM, Intel, Nvidia czy Texas Instruments.
Według prognozy Gartnera ponowne zwiększenie wydatków na części elektroniczne oparte na półprzewodnikach nastąpi dopiero w 2010 r. Pomimo odwrócenia trendu tempo wzrostu nie będzie imponujące – zaledwie 5 proc. Dopiero w latach 2011 i 2012 dynamika wydatków osiągnie poziom dwucyfrowy. Jednak nawet w 2012 r. globalne wydatki na półprzewodniki będą aż o 12 mld dol. niższe niż w 2007 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA