fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za ten sam dzień tylko jedna wypłata

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Pracownik dostarczył zwolnienie opiewające na okres 15 – 18 grudnia 2008 r. 15 grudnia pracował, a do lekarza poszedł po pracy. Czy powinnam dać pracownikowi do podpisania oświadczenie, że tego dnia pracował i zwolnienie go nie obejmuje?
[b]Nie [/b]Nie ma takiej potrzeby. Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony, na podstawie przepisów o wynagradzaniu, zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wynika to z art. 12 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].Ponieważ pracownik przepracował cały dzień, należy mu się za niego, zgodnie z art. 80 kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę. Nie może więc za ten sam dzień otrzymać zasiłku chorobowego.Jeżeli podwładny przedstawił zwolnienie lekarskie za przepracowany dzień, za który otrzymał po pracy zaświadczenie, szef powinien mu wypłacić za ten dzień wynagrodzenie za pracę. Nie powinien mu natomiast wypłacać zasiłku chorobowego.Postępowanie pracodawcy w takim wypadku wynika wprost ze wskazanych przepisóracownik składał lub p...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA