fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Celnicy skuteczniejsi w walce z przestępczością

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Służba Celna będzie efektywniej zwalczać szarą strefę w obrocie wyrobami akcyzowymi. Zwiększy się znaczenie kontroli opartej na tzw. analizie ryzyka.
Takie zmiany przewiduje projekt [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174248]ustawy o Służbie Celnej[/link], którego pierwsze czytanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu, planowanym na początku 2009 r.
Głównym założeniem projektu jest zapowiadana od dłuższego czasu modernizacja Służby Celnej. Chodzi m.in. o zwalczanie przestępstw skarbowych – w tym podatkowych i celnych, sprawną obsługę ruchu towarowego na granicy oraz ułatwienia dla przedsiębiorców.
Ministerstwo Finansów założyło, że kontrole celne mają być oparte na analizie ryzyka, co pozwoli na ograniczenie stałego nadzoru. Obecnie część celników jest zaangażowana w stałe kontrole, m.in. zakładów produkujących wino, piwo i papierosy. Ministerstwo doszło do wniosku, że nieustanna obecność funkcjonariuszy w firmach, które funkcjonują prawidłowo, nie jest konieczna. Lepiej więc skierować ich tam, gdzie ryzyko nadużyć jest większe.
Będzie to dotyczyło wielu obszarów nadzorowanych przez Służbę Celną, nie tylko wyrobów akcyzowych, ale również rynku gier i zakładów wzajemnych oraz kontroli celnych. Ma to też ułatwić życie uczciwym przedsiębiorcom. Co więcej, funkcjonariusze mają się koncentrować na pracy tam, gdzie będą najbardziej potrzebni.
Projekt zakłada też stworzenie jednolitego trybu kontroli towarów wykonywanej przez Służbę Celną. Ministerstwo Finansów zakłada, iż dzięki ujednoliconym procedurom kontrole będą skuteczniejsze.
Projektowana ustawa ma też stworzyć podstawy prawne do skuteczniejszej ochrony granicy morskiej jako granicy celnej Unii Europejskiej. Celnicy będą mogli m.in. zatrzymywać do kontroli różne środki transportu morskiego. Planuje się też nadanie bandery jednostkom pływającym Służby Celnej.
Jednym z zagadnień regulowanych w projekcie jest wprowadzenie jednolitego trybu postępowania dotyczącego wydawania pozwoleń na stosowanie ułatwień i uproszczeń w prawie celnym. Ma to ułatwić działanie uczciwym przedsiębiorcom. Inne zadanie zapisane w projekcie to uporządkowanie rynku gier i zakładów wzajemnych poprzez poddanie ich nadzorowi administracji celnej. Dotychczas była to domena administracji skarbowej. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, ma to zapewnić lepszą organizację tego rynku.Twórcy projektu położyli też duży nacisk na przeciwdziałanie przestępczości związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi oraz nielegalnym urządzaniem gier lub zakładów wzajemnych.
[b]Funkcjonariusze będą mieć prawo do użycia broni palnej, co ma zwiększyć ich bezpieczeństwo.[/b] Chodzi jednak o przyznanie takich uprawnień wyłącznie tym celnikom, których służba wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia.
Planowane są także zmiany organizacji Służby Celnej, m.in. [b]wprowadzenie szczegółowych zasad awansu. Mają one na celu stworzenie jednolitego korpusu Służby Celnej na wzór innych służb mundurowych.[/b] Wzmocniony ma też zostać motywacyjny system wynagrodzeń funkcjonariuszy. Przewidziano m.in. dodatki dla celników pełniących służbę w oddziałach celnych na granicy oraz komórkach zwalczania przestępczości.
Ustawa ma wejść w życie już 1 marca 2009 r. Niewielka część rozwiązań, dotycząca dodatków za wieloletnią służbę, nabierze mocy 1 lipca 2009 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA