fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prezydent musi podpisać, a potem może pytać Trybunał

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Po tym, jak Sejm odrzucił weto prezydenta do trzech ustaw, Lech Kaczyński musi je podpisać. Ale zaraz potem może złożyć wniosek do Trybunału o zbadanie, czy ustawy te są zgodne z konstytucją
Sejm odrzucił weto prezydenta do ustaw o : pomostówkach, odrolnieniu gruntów rolnych i o ustroju sądów powszechnych.
Wcześniej prezydent wybrał drogę weta, choć równie dobrze mógł złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie, czy ustawy te są zgodne z Konstytucją.
Czyżby to oznaczało, że tym samym Lech Kaczyński zamknął już sobie drogę do złożenia takiego wniosku? Nic podobnego.
- [b]Prezydent zawsze może go złożyć. Niezależnie od tego, czy ustawę podpisał czy nie [/b]- powiedział „Rzeczpospolitej” On Line prof. Piotr Winczorek.
Najpierw jednak prezydent musi ustawy podpisać, bo taki jest skutek odrzucenia jego weta przez Sejm.
Różnica jest teraz taka, że po złożeniu podpisu, prezydent może pytać Trybunał o zgodność z konstytucją całej ustawy lub wybranych jej przepisów. Natomiast wcześniej, zanim jeszcze wybrał drogę weta, mógł wnioskować do Trybunału o zbadanie zgodności z Konstytucją tylko całej ustawy (a nie poszczególnych jej przepisów).
Oczywiście możliwe jest, że w tym samym czasie podobne wnioski złożą również inni uprawnieni, np. związki zawodowe. W takiej sytuacji - jak wyjaśnia prof. Winczorek - Trybunał może je rozpatrzyć łącznie. - Wszystko będzie zależało od tego, kiedy one wpłyną - mówi profesor.
Jeżeli wnioski będą wpływać w dużym odstępie czasu, Trybunał może je rozpatrywać po kolei. Przy czym obowiązuje zasada tzw. powagi rzeczy osądzonej, co oznacza, że TK nie będzie po raz drugi zastanawiał się nad poszczególnymi przepisami, co do których już raz orzekał.
Jeśli wnioski wpłyną mniej więcej w tym samym czasie, to jest duże prawdopodobieństwo, że Trybunał rozpatrzy je łącznie (zgodnie z zasadą tzw. ekonomii procesowej).
Nie ma przepisów, które wskazywałyby Trybunałowi, w jakim czasie ma rozpatrzyć wniosek.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA