fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Emeryt na etacie płaci od zlecenia tylko składkę zdrowotną

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Nawet gdy zleceniobiorca emeryt nie zawiadomi płatnika o dodatkowej umowie o pracę, nie ponosi żadnych konsekwencji. Natomiast płatnik, po uzyskaniu tej informacji, koryguje dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe
[b]Od stycznia 2008 r. zatrudniamy zleceniobiorcę emeryta, którego zgłosiliśmy do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Teraz poinformował nas, że od 1 września równocześnie pracuje na umowę o pracę na 1/3 etatu z wynagrodzeniem 500 zł miesięcznie. Czy w takiej sytuacji ze zlecenia będzie u nas podlegał obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu? Z jaką datą należy go wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych ze zlecenia? [/b]– pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.Emeryt zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wypadkowemu podlega, gdy pracę wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne. Oczywiście z umowy-zlecenia zleceniobiorca musi mieć też ubezpieczenie zdrowotne. Taki obowiązek wynika z art. 9 ust. 4a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA