fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Parlament Europejski może być bardziej proekologiczny

Irlandia dostała właściwie wszystko, czego chciała. Oczywiście z instrumentem zabezpieczającym, że część oferty zostanie zrealizowana dopiero wtedy, gdy traktat lizboński wejdzie w życie - mówi Antonio Missirolli, dyrektor Centrum Polityki Europejskiej (EPC) w Brukseli
[b]Rz: Unia uchwaliła pakiet klimatyczny, nieco rozwodniony, ale jednak wspólny. Czy to pokaz jedności i przywództwa Europy w walce z globalnym ociepleniem? [/b]
Antonio Missirolli: To nie jest jeszcze koniec. Pakiet musi zaakceptować Parlament Europejski i nie wykluczam, że chcąc pokazać, że jest bardziej ekologiczny, będzie opóźniał jego akceptację. Wtedy do ostatecznych uzgodnień mogłoby dojść już po zaprzysiężeniu nowego amerykańskiego prezydenta.
[b]W jaki sposób miałoby to wpłynąć na walkę Unii Europejskiej o ochronę klimatu?[/b]
Barack Obama za pośrednictwem swego przedstawiciela zapowiedział w Poznaniu, że teraz Ameryka przejmie przywództwo w walce z ociepleniem. To może wywrzeć wpływ na zachowanie tradycyjnych sojuszników Ameryki w Unii Europejskiej.
[b]Czy unijna oferta dla Irlandii to zwycięstwo rządu w Dublinie? Jaka jest wartość uzyskanych gwarancji?[/b]
Irlandia dostała właściwie wszystko, czego chciała. Oczywiście z instrumentem zabezpieczającym, że część oferty zostanie zrealizowana dopiero wtedy, gdy traktat lizboński wejdzie w życie. Istnieje jednak małe ryzyko, że będzie to pyrrusowe zwycięstwo. Otóż włączenie tych zapisów do traktatu akcesyjnego z Chorwacją może się wiązać z koniecznością zwołania konferencji międzyrządowej i powtórnych negocjacji. Wtedy nagle nie tylko Irlandia, ale i inne kraje mogą żądać podobnych gwarancji, choćby w sferze etycznej. I cały proces się skomplikuje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA