fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Rak odchodzi, ale Lis nie wróci

Hanna Lis
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Będzie nowy szef "Wiadomości". Krzysztofa Raka na stanowisku zastąpi najprawdopodobniej Jacek Sobala. Telewizja rozważa rozwiązanie umowy z odsuniętą od programu Hanną Lis
Jak ustaliliśmy, poszukiwania następcy Krzysztofa Raka zaczęły się, jeszcze zanim szef „Wiadomości” postanowił odsunąć od prowadzenia programu Hannę Lis. Amelia Łukasiak, była dyrektor programów informacyjnych w TV Puls, potwierdziła „Rz”, że już ponad tydzień temu otrzymała propozycję objęcia stanowiska szefa sztandarowego programu informacyjnego TVP, ale w poniedziałek propozycję ostatecznie odrzuciła. Rak odmówił „Rz” komentarza.
Nowym szefem „Wiadomości” zostanie prawdopodobnie Jacek Sobala. Z wykształcenia jest aktorem, przez dłuższy czas był dziennikarzem radiowym. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora radiowej Jedynki. Został wyrzucony po tym, kiedy rada nadzorcza zawiesiła prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego (który zasiada też w radzie nadzorczej TVP). Sobala uchodzi za konserwatystę – jeszcze jako prezes Radia BIS zabronił np. używania sformułowań Gwiazdka zamiast Boże Narodzenie.
Decyzja o pozbawieniu stanowiska Raka nie oznacza, że wróci odsunięta przez niego od prowadzenia „Wiadomości” Hanna Lis. Jak ustaliliśmy, TVP rozważa wypowiedzenie umowy prezenterce.
O odsunięciu Lis poinformowała we wtorek jako pierwsza w internetowym wydaniu „Rz”. Po tej publikacji dziennikarka udzieliła wywiadów mediom. Mogą one stać się podstawą dla zarządu TVP do zerwania z nią kontraktu bez konieczności wypłacania odszkodowania. TVP może powołać się na uchwałę, która określa, że informacji mediom mogą udzielać jedynie członkowie zarządu, rzecznik prasowy oraz osoby przez niego upoważnione. Według informacji „Rz” Lis swych wypowiedzi o sytuacji w „Wiadomościach” z nikim nie konsultowała.
Lis powiedziała „Rz”, że dotąd nikt z telewizji oficjalnie nie poinformował jej o odsunięciu. Twierdzi, że nie wie, dlaczego szef programu stracił do niej zaufanie. Jej odejście w niewielkim stopniu może zaszkodzić programowi. Jak wynika z badań GfK Polonia dla „Rz”, znacznie popularniejszym prezenterem według badanych jest Piotr Kraśko.
Kłopoty może mieć też – przez felieton w dzienniku „Polska” – mąż prezenterki Tomasz Lis. Dyrektor TVP 2 listownie wezwał go do zaprzestania „szkalowania członka zarządu TVP SA Sławomira Siwka” oraz „podawania nieprawdy na temat zysków TVP”. Telewizja wszczęła kontrolę przestrzegania przez Lisa warunków kontraktu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA