fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Zalew prototypów i fabryka na Syberii

Wyniki finansowe Damel SA
Rzeczpospolita
Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych liczy już blisko 70 lat. W innowacyjnych technologiach w swojej branży wiedzie jednak prym. To m.in. dzięki jej silnikom urządzenia górnicze są coraz nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne
Prawie 70 proc. produktów Damela sprzedawanych jest w kraju. Pozostałe 30 proc. idzie na eksport. Na świecie dąbrowska spółka jest ceniona za szybki serwis – szczególnie w Rosji i na Ukrainie, gdzie dostarcza sporą część swojej produkcji. Damel ma nawet własną fabrykę na Syberii, a także mobilny serwis na Ukrainie.
Silniki Damela można znaleźć właściwie w każdej polskiej kopalni, ale również w zakładach m.in. w Czechach, Chinach, Hiszpanii (tam eksportowane są bezpośrednio przez spółkę) oraz w Indiach, Kolumbii, Pakistanie czy RPA (tam dostają się pośrednio – przez producentów maszyn górniczych, wśród których prym w Polsce wiodą giełdowe grupy Kopex i Famur).
Damel, odkąd powstał, związany był z górnictwem. Zaczynał działalność w pomieszczeniach zlikwidowanej kopalni Flora, zajmując się naprawą maszyn elektrycznych i aparatury sterowniczej, by już w 1956 r. stać się największą w kraju firmą remontującą maszyny górniczycze. Pod koniec lat 70. dąbrowska fabryka rozpoczęła wdrażanie produkcji specjalistycznych silników elektrycznych, które do dziś mają zastosowanie w maszynach górniczych zarówno polskiej, jak i zagranicznej produkcji. Dzięki szybkiemu rozwojowi Damel jako jedyna z firm z byłych krajów socjalistycznych została w 1991 r. członkiem specjalistycznego międzynarodowego Stowarzyszenia Zakładów Remontujących Urządzenia Elektryczne (Electrical Apparatus Service Association), co pozwoliło na wymianę doświadczeń z innymi producentami – m.in. z Francji i Włoch.
Jednak produkty Damela mają zastosowanie nie tylko w przemyśle górniczym, ale również m.in. chemicznym, cementowym oraz przetwórczym.
W 2003 r. spółka została sprywatyzowana. Większościowym udziałowcem zostało konsorcjum firm Carboautomatyka z Tych (montaż systemów automatyki) oraz Stomil Wolbrom z Wolbromia (producent taśm transporterowych).
Silniki chłodzone wodą i powietrzem – to sztandarowe produkty Damela. Te pierwsze trafiają m.in. do przenośników taśmowych czy kombajnów ścianowych i chodnikowych pracujących pod ziemią nawet na głębokości jednego kilometra. Jednak firma zajmuje się również wytwarzaniem specjalistycznych maszyn i urządzeń elektrycznych. Są wśród nich np. izolatory czy separatory elektromagnetyczne (służą do ochrony podziemnych maszyn i urządzeń).
Poza produkcją Damel zajmuje się również kompleksowym remontem, diagnostyką i serwisowaniem swoich produktów. Od pięciu lat dąbrowski producent posiada certyfikat ISO 9001:2000 w zakresie projektowania, produkcji i remontów napędów elektrycznych m.in. urządzeń górniczych. Silniki eksportowane na Wschód mają także odpowiednie certyfikaty urzędów górniczych w Rosji i na Ukrainie.
Zdaniem przedstawicieli Damela innowacyjność wyrobów ich firmy wynika nie tyle z samej technologii, co z procesu uruchamiania nowych produktów. Dąbrowska fabryka wprowadza bowiem co roku zarówno prototypy kolejnych silników, jak i modernizuje wcześniejsze modele.
Dodatkowo Damel współpracuje z wyższymi uczelniami technicznymi w całej Polsce oraz jednostkami badawczo-rozwojowymi przy opracowaniu i badaniach wprowadzanych na rynek produktów i działaniach modernizacyjnych poprawiających tzw. wskaźniki niezawodności i trwałości eksploatacyjnej.W tym roku firma otrzymała już tytuł Wybitnego Polskiego Eksportera w kategorii „Eksporter roku w przemyśle maszynowym”.Karolina Baca
[ramka]Światowa jakość
Wypuszczamy średnio 30 prototypów rocznie. Wszystkie z nich są opracowywane w zupełnie nowatorskich technologiach powstających bezpośrednio w naszej firmie. Są one przygotowywane na podstawie analizy potrzeb rynku oraz własnych prognoz i obserwacji w tym zakresie. Tak znaczna liczba innowacji wynika z bardzo dużej dynamiki rozwoju rynku maszyn górniczych na świecie, w tym i w Polsce. Tak naprawdę jesteśmy jedynym producentem niektórych typów urządzeń w naszym kraju. Jednym z takich rozwiązań są m.in. silniki indukcyjne.
Jakość naszych produktów od lat nie odbiega od innych renomowanych wyrobów światowej konkurencji. Co więcej, podążają one za naszymi rozwiązaniami technologicznymi. Dostarczamy swoje produkty do największych producentów maszyn górniczych na świecie. Najprościej ujmując – w przypadku tego typu sprzętu chodzi głównie o zwiększanie mocy silników przy równoczesnym zmniejszaniu ich gabarytów. Istotne jest to szczególnie w kombajnach ścianowych oraz chodnikowych pracujących w kopalniach.
[/ramka]
Aleksander Stabla, wiceprezes firmy Damel
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA