fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Honory dla Grotowskiego

Jerzy Haszczyński
Dwa duże międzynarodowe festiwale teatralne będą najważniejszymi wydarzeniami Roku Grotowskiego
W 2009 roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego, 50. – objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego i ćwierćwiecze samorozwiązania Teatru Laboratorium.
– Te trzy powody aż nadto wystarczają, by uhonorować cyklem wydarzeń wielkiego reżysera teatralnego, teoretyka i praktyka kultury oraz badacza zachowań ludzkich w sytuacjach niecodziennych – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, pomysłodawcy i głównego organizatora cyklu imprez wpisanych na listę najważniejszych wydarzeń UNESCO.
Zapoczątkuje je w styczniu konferencja i spotkanie z Peterem Brookiem. W programie obchodów są też m.in. wystawy, warsztaty, spotkania w Polsce i za granicą (w Stanach Zjednoczonych, Danii, Niemczech, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i na Kubie), ale przede wszystkim dwa festiwale. To Europejska Nagroda Teatralna, która po raz pierwszy wręczana będzie w Polsce (31 marca – 5 kwietnia). Otrzyma ją Krystian Lupa, który zaprezentuje premierowe przedstawienie.
Drugie wydarzenie to Międzynarodowy Festiwal „Świat miejscem prawdy” (14 – 30 czerwca). – O randze Roku świadczy mnogość wydarzeń oraz ich uczestnicy – zauważa Jarosław Fret. – To czołówka europejskich reżyserów teatralnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA