fbTrack

Finanse

OFE: Aegon przejmuje Skarbca

fuzje funduszy
Rzeczpospolita
Za kilka dni z polskiego rynku zniknie jeden OFE. Połączą się fundusze Aegon i Skarbiec-Emerytura
W piątek przestanie istnieć Otwarty Fundusz Emerytalny Skarbiec-Emerytura. Od tego momentu na rynku będzie działać 14 funduszy.
– Nie przewidujemy zakłóceń. Wszystko mamy dopięte. Od dłuższego czasu prowadzimy testy łączenia danych z obu funduszy, w tym połączenia ich portfeli inwestycyjnych – zapewnia „Rz” Jarosław Kubiak, prezes Aegon PTE. Powiększony fundusz Aegon będzie miał 775,4 tys. uczestników (według stanu na koniec września), co da mu piątą pozycję na rynku. Pod względem aktywów będzie szósty na rynku (5,7 mld zł według danych z października). Jarosław Kubiak zapewnia, że ostatni zastrzyk finansowy dla Aegona od rządu holenderskiego w wysokości 3 mld euro nie przekłada się na polski rynek i na proces połączenia OFE.
Ta spółka w krótkim czasie zawojowała rynek OFE w Polsce. Pod koniec 2006 r. ogłosiła, że chce kupić 100 proc. akcji PTE Ergo Hestia. Zgodę nadzoru na to Aegon otrzymał już w marcu ubiegłego roku. Równocześnie prowadził rozmowy z BRE Bankiem, właścicielem PTE Skarbiec-Emerytura. Umowa w sprawie połączenia PTE Aegon ze Skarbcem i następnie objęcia przez Holendrów w nowym PTE 100 proc. akcji została podpisana w ostatnich dniach czerwca 2007 r. Aegon miał zapłacić za to przejęcie ok. 100 mln euro, ale cena mogła się zmienić, bo zależała od wielu czynników, w tym m.in. od liczby uczestników. A ta od podpisania umowy w przypadku obu OFE zmniejszyła się o 3,8 proc. (30,7 tys.), a od zgody na fuzję wydanej przez nadzór w maju spadła o ponad 2 proc. (16,4 tys.). Spadek ten dotknął mocniej fundusz Aegon. – Odnotowaliśmy odejścia w ciągu dwóch miesięcy (między 7 czerwca a 7 sierpnia – przyp. red.), gdy klienci mogli bezpłatnie opuścić oba fundusze. Teraz sytuacja się już ustabilizowała – zapewnia szef PTE Aegon. Ostatnia decyzja nadzoru w sprawie konsolidacji na rynku OFE była równocześnie pierwszą od czterech lat. Czy będą kolejne? Nie jest to wykluczone. Ze względu na kłopoty AIG w USA sprzedaje on część biznesu, w tym fundusz emerytalny w Polsce. Nie wiadomo jednak, kto zostanie nabywcą. Możliwe, że będzie to firma, która ma już PTE i OFE w Polsce. Zdaniem ekspertów transakcji dotyczącej AIG należy się spodziewać dopiero w drugiej połowie 2009 r. Według przedstawicieli PTE towarzystwa przed decyzją o fuzji powstrzymuje obecnie planowana na 2009 r. duża nowelizacja ustawy o funduszach emerytalnych. Dokonane w niej zmiany mogą mieć wpływ na wycenę biznesu emerytalnego. Niewątpliwie wpływ na to ma też globalny kryzys finansowy. Zdaniem osób związanych z funduszami te, które mogłyby być sprzedane w przyszłości, to m.in. Polsat, Warta czy Pocztylion. Zainteresowana przejęciami jest od dawna Axa, ale też Allianz czy Generali. O przejęciach wciąż myśli też Aegon. – W grupie są środki na przejęcia i tylko od ofert oraz podejścia nadzoru zależy, czy zostaną one ulokowane w Polsce – zapewnia Jarosław Kubiak. Według Ewy Lewickiej, szefowej Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, liczba OFE może się zmniejszyć nawet do dziesięciu.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL