Lista 2000

Dom urządzony po duńsku

Rzeczpospolita
To jedna z największych w Polsce sieci sklepów z meblami i artykułami do wyposażenia wnętrz. Z roku na rok coraz większa
Jysk w Polsce działa od 2000 r., kiedy to ruszył pierwszy sklep marki w Gdańsku. Firma, założona i ciągle kontrolowana przez duńskiego biznesmena Larsa Larsena, w przyszłym roku będzie świętowała 30. rocznicę powstania.
Dzisiaj tylko w naszym kraju działa już ponad 100 sklepów Jysk, a firma co roku otwiera średnio 20 kolejnych nie tylko w dużych, ale także mniejszych miastach. Jysk zainteresowany jest bowiem miejscowościami powyżej 30 tys. mieszkańców. Firma na świecie zatrudnia 14 tys. osób i prowadzi niemal 1,5 tys. sklepów. – W dalszym ciągu chcemy utrzymać tempo otwarć na poziomie 15 – 20 rocznie – mówi Piotr Padalak, dyrektor generalny Jysk Polska.
Nasz kraj jest dla duńskiej firmy ważny nie tylko z powodu potencjału handlowego, ale także strategicznego położenia. W Radomsku Jysk ma bowiem także centralny magazyn o powierzchni 40 tys. mkw., który obsługuje nie tylko nasz kraj, ale także Czechy, Słowację i Węgry. Strategia Jysk zakłada objęcie jego zasięgiem nowych krajów, dlatego planowane jest podwojenie jego powierzchni. – Mamy obsługiwać także takie kraje jak Chorwacja, Rosja czy Słowenia – tłumaczy Piotr Padalak. Czym duńska firma podbiła klientów? Siłą Jysk są niskie ceny – często wprowadza nowe produkty, przygotowuje kolejne promocje, stawia też na marketing. Inwestycje widać po wynikach – przychody wzrosły do 479 mln zł przy 24 mln zł zysku netto. Dlatego Jysk dokonał jednego z najbardziej znaczących skoków na tegorocznej Liście 2000 – awansował o 210 pozycji, na 525. miejsce. Znając podejście tak twórcy firmy, jak i jej polskiego managmentu, nie jest to na pewno ich ostatnie słowo. Firma już zapowiada, że chce być liderem, jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz. Polski rynek ma w tym zakresie wielkie perspektywy – nie ma aż tak wielu konkurentów, a wielu klientów dopiero zaczyna inwestować w wygląd i wystrój swoich mieszkań.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL