fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Europejskie giełdy bez debiutów

Mniejsza liczba debiutujących spółek
Rzeczpospolita
Raport „Rzeczpospolitej” i Radia PiN na podstawie IPO Watch PWC.Wartość ofert pierwotnych w trzecim kwartale spadła o 87 proc. w porównaniu z 2007 r.
Fatalna sytuacja na rynkach kapitałowych zniechęciła firmy do szukania pieniędzy na parkietach. Według raportu IPO Watch przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers w trzecim kwartale na najważniejszych europejskich parkietach przeprowadzono 69 ofert pierwotnych – aż o 114 mniej niż przed rokiem. To wynik bardzo niski, nawet biorąc pod uwagę fakt, że trzeci kwartał z reguły cechuje mniejsza liczba giełdowych ofert.
Jeszcze bardziej spadła wartość europejskich IPO – wyniosła 1,6 mld euro, czyli o 87 proc. mniej niż, trzecim kwartale 2007 r.
– Rynek ofert pierwotnych jest obecnie zamknięty. Część spółek zrezygnowała z debiutu na giełdzie, inne odłożyły to na bliższą lub dalszą przyszłość – mówi Tomasz Witczak, wiceprezes Unicredit CAIB odpowiedzialny za rynek IPO. – Ze względu na kryzys do końca roku nie powinniśmy liczyć na poprawę sytuacji na rynku pierwotnym. Może się ona poprawić dopiero w 2009 r. – dodaje Jacek Socha, wiceprezes PricewaterhouseCoopers.
Fatalną sytuację na rynku ofert pierwotnych obrazuje ogłoszona wczoraj rezygnacja z debiutu spółki energetycznej Enea. – Odwołanie tego debiutu jest w obecnych warunkach racjonalne. Należy jednak pamiętać, że polski sektor energetyczny potrzebuje kapitału i nie można odwlekać jego pozyskania w nieskończoność – mówi Jacek Socha.
Spośród europejskich parkietów najlepszy pod względem wartości ofert kolejny raz okazał się Londyn, gdzie przeprowadzono 19 IPO o wartości 945 mln euro. Największą ofertą była sprzedaż akcji Commercial Bank of Qatar (444 mln euro).
Pod względem liczby nowych ofert największym rynkiem był sojusz giełd NYSE Euronext, gdzie przeprowadzono 20 IPO. Polski parkiet z 13 nowymi spółkami znalazł się na trzecim miejscu wśród europejskich giełd – miejsce to zawdzięcza głównie aktywności na rynku alternatywnym NewConnect, gdzie pojawiło się dziesięć firm. Symboliczny dla sytuacji na polskim rynku IPO może być fakt, że największą ofertą, jaka została przeprowadzona w ostatnich trzech miesiącach, był debiut Quercus TFI (3 mln euro) właśnie na rynku NewConnect.
Przy zapaści na rynku ofert publicznych część firm szuka innych możliwości finansowania swojej działalności – m.in. za pomocą funduszy private equity.
Liczba umów inwestycyjnych zawieranych z funduszami private equity spada wolniej niż liczba ofert na rynku giełdowym. – Tych pierwszych jest już więcej niż drugich – mówi Stanisław Knaflewski z Enterprise Investors.
[ramka]Warszawa na trzecim miejscu. Wysokie miejsce polskiego parkietu zapewniła duża liczba firm wchodzących na NewConnect. Wartość tych spółek jest jednak bardzo mała. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA