fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Liberalizacja później?

To już drugie w Polsce podejście do uwolnienia cen energii
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Od stycznia wzrosną nasze rachunki. Według ekspertów Polacy zapłacą za energię elektryczną nawet o 30 proc. więcej. Dziś decyzję o uwolnieniu cen podejmie szef URE
To już drugie w Polsce podejście do uwolnienia cen. Pierwsze – w listopadzie ubiegłego roku – zakończyło się fiaskiem.
Poprzedni prezes Urzędu Regulacji Energetyki zniósł obowiązek zatwierdzania taryf, ale potem stracił stanowisko. Mariusz Swora, gdy objął funkcję, od razu zapowiadał, że ceny mogą być wolne od 2009 r., o ile spełnione zostaną pewne warunki. Od tego czasu upłynęło 11 miesięcy i szef URE krytycznie ocenia sytuację na polskim rynku energetycznym. A to oznacza, że najpewniej nie zgodzi się, by firmy sprzedające energię dowolnie ustalały cenniki dla gospodarstw domowych. W przypadku firm sprzedawcy energii już od ponad roku nie muszą pytać prezesa urzędu o zgodę, by podnieść ceny. Jeśli Mariusz Swora ogłosi dziś utrzymanie w 2009 r. obowiązku zatwierdzania taryf, można się spodziewać protestów firm i tego, że w najbliższych tygodniach złożą w URE wnioski o podwyżki cen.
Według ekspertów ceny energii od początku 2009 r. mogą wzrosnąć o 20 – 30 proc. Wysokość podwyżki zależeć będzie od negocjacji między kopalniami i elektrowniami, a także cen, jakie te ostatnie zaoferują w kontraktach na 2009 r. firmom handlującym energią. Jeśli ceny nie zostaną uwolnione, a prezes URE zgodzi się na to, by energia dla odbiorców indywidualnych podrożała o 20 – 30 proc., to ich rachunki wzrosną o 10 – 15 proc. Sama energia stanowi bowiem mniej więcej połowę całej opłaty, reszta to koszty związane z jej dostarczeniem. Osoby indywidualne i rodziny są jedynymi, których URE chroni przed nadmiernym wzrostem cen. Ale to trudne zadanie, bo sytuacja w energetyce wyjątkowo nie sprzyja klientom. Elektrownie podwyższają ceny, bo rosną im koszty zakupu węgla kamiennego (głównego paliwa), i wkrótce będą musiały nabyć jeszcze pozwolenia na emisję dwutlenku węgla. Firmy handlujące energią płacą więc więcej w elektrowniach i muszą jeszcze dokupować tzw. zieloną energię (z odnawialnych źródeł), której cena przewyższa węglową. Wszystko to powoduje, że rachunki za energię w polskich rodzinach są coraz wyższe i tak będzie też w 2009 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA