Nieruchomości

Wykup nie zależy od spadku

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe uzależniają przeniesienie prawa lokatorskiego na własność spółdzielcy od uregulowania spraw spadkowych. Jest to łamanie prawa
Wielu spółdzielców skarży się, że nie może szybko wykupić mieszkania lokatorskiego, bo spółdzielnia żąda od nich przeprowadzenia postępowania spadkowego. Tak było m.in. w wypadku mieszkanki Poznania. Jej mąż zmarł kilka lat temu. – Oboje z mężem byliśmy członkami spółdzielni, po jego śmierci zawiadomiłam spółdzielnię o zgonie męża, ta nic ode mnie nie żądała – wyjaśnia czytelniczka.
– Teraz, kiedy złożyłam wniosek o wykup lokalu, wymaga przeprowadzenia postępowania spadkowego. Słusznie? Zdania na ten temat są podzielone. Według Elżbiety Tutak, wiceprezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, sprawa jest prosta. Jej zdaniem taki lokal nie wchodzi w skład masy spadkowej, bo nie dziedziczy się prawa do lokalu lokatorskiego, ale jedynie wkład mieszkaniowy. – Z kolei art. 14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mówi, że gdy umiera jeden z małżonków, prawo do mieszkania lokatorskiego nie wygasa, lecz przypada w pierwszej kolejności drugiemu. A skoro prawo nie wygasa – mówi Tutak – to wkładu nie możemy nikomu wypłacić, bo jest on ściśle związany z tym prawem. Spółdzielni nie interesuje, czy prawo do wkładu mieszkaniowego oprócz wdowy lub wdowca miała jeszcze inna osoba z jego rodziny. Jest to kwestia rozliczeń między spadkodawcami, nam nic do tego – dodaje.
Dlatego WSM żąda od lokatora, gdy występuje o wykup mieszkania, jedynie złożenia oświadczenia, że sprawę ewentualnych rozliczeń finansowych związanych ze spadkiem załatwi sam ze swoją rodziną. Inna praktyka jest w Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Musimy wiedzieć, komu przypadł wkład mieszkaniowy, dlatego żądamy przeprowadzenia postępowania spadkowego – tłumaczy wiceprezes Michał Tokłowicz. Prawnicy opowiadają się jednak za pierwszą interpretacją przepisów, którą stosuje się m.in. w WSM. – O tym, jakie warunki trzeba spełnić podczas wykupu lokalu, mówi art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – wyjaśnia adw. Rafał Dębowski, partner w Kancelarii Leśnodorski, Ślusarek. – Przepis nic nie mówi o konieczności przeprowadzenia postępowania spadkowego, kiedy o wykup ubiega się członek spółdzielni, któremu przysługuje lokatorskie prawo do lokalu. Podobnego zdania jest także Marian Cichosz, wiceminister sprawiedliwości. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił jednemu z posłów, który wystąpił do ministerstwa z interpelacją w tej sprawie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL