fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Samoloty wylądują na Tamizie?

Poczekalnia na Terminalu 3 lotniska Heathrow
commons.wikimedia.org
Burmistrz Londynu proponuje budowę nowego portu lotniczego na sztucznej wyspie w ujściu Tamizy, na wschód od brytyjskiej stolicy. Pozwoliłoby to uniknąć budowy trzeciego pasa startowego na największym londyńskim lotnisku Heathrow.
Projekt rozbudowy Heathrow wzbudza ogromne kontrowersje. Trzeba by wyburzyć całą zabytkową wieś, a wzrost hałasu i zanieczyszczeń powietrza zatrułby życie setkom tysięcy rodzin.
Heathrow obsługuje jednak pół miliona lotów rocznie i jest dramatycznie przeciążone, a brytyjski rząd ma pod koniec roku podjąć ostateczną decyzję, czy pozwolić na budowę trzeciego pasa. Burmistrz Londynu Boris Johnson uważa, że lotnisko na sztucznej wyspie położyłoby kres tym kontrowersjom. Jak powiedział, nie można w nieskończoność rozbudowywać Heathrow i utrwalać błędu, jaki kilkadziesiąt lat temu popełnili planiści.
Lotnisko na wyspie w ujściu Tamizy wzbudza jednak wątpliwości ekonomistów, czy Londyn stać na dwa główne lotniska po obu stronach ogromnego miasta. Obrońcy środowiska wskazują natomiast, że ujście Tamizy to rejon odwiedzany co roku przez dziesiątki tysięcy wędrownych ptaków.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA