fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Po obywatelstwo polskie do ministra spraw wewnętrznych

Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Szef MSWiA Grzegorz Schetyna dostanie nowe uprawnienie: będzie mógłprzywracać polskie obywatelstwo wszystkim, którzy utracili je czasach PRL.
Projekt nowych przepisów w tej sprawie przygotował klub senatorów Platformy Obywatelskiej.
W myśl konstytucji, nadawanie obywatelstwa jest wyłącznym prawem prezydenta. Zdaniem polityków PO, nie ma jednak mowy o niekonstytucyjności przygotowanej nowelizacji ustawy o polskim obywatelstwie. - Dysponujemy jednoznacznymi ekspertyzami konstytucjonalistów. Ustawazasadnicza mówi o nadawaniu obywatelstwa przez prezydenta. Pojęcieprzywracania obywatelstwa to dla polskiego ustawodawstwa coś całkowicienowego. Wprowadzi to dopiero nasza nowelizacja - powiedział tvp.info senator PO Andrzej Person, który przygotowuje ten projekt.
Według projektu Platformy, każdy, komu w czasach PRL odebrano obywatelstwo, będzie mógł się zwrócić do szefa MSWiA o jego przywrócenie. Od odmownej decyzji ministra będzie można odwołać się do sądu. Cześć osób, którym w czasie PRL zabrano obywatelstwa, już dziś może uzyskać poświadczenie, że są pełnoprawnymi obywatelami RP. MSWiA przyjęło bowiem wykładnię, że decyzja, na mocy której obywatelstwa utracili emigranci z marca 1968 roku, była nielegalna. Każda z tych osób może dziś wystąpić do odpowiedniego wojewody o potwierdzenie polskiego obywatelstwa.
Źródło: tvp.info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA