fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Telemedycyna ożywi służbę zdrowia?

Nowoczesne rozwiązania informatyczne i telemedyczne są szansą na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia. NFZ powinien refinansować ich stosowanie - oceniają eksperci z Konfederacji Pracodawców Polskich
Autorzy raportu przygotowanego przez KPP uważają, że wdrożenie technologii teleinformatycznych spowoduje usprawnienie pracy placówek opieki zdrowotnej, a przez to poprawi skuteczność i efektywność służby zdrowia. Ich zdaniem, nowoczesne rozwiązania pozwolą obniżyć koszty udzielania świadczeń medycznych o 25-40 proc.
Jak podkreśla KPP, z raportu wynika, iż dzięki informatyzacji systemu ochrony zdrowia spadają koszty działania administracji. Rośnie natomiast satysfakcja pacjentów zarówno dzięki skróconemu czasowi oczekiwania na wizytę, jak i zwiększonej dostępności usług. Zmniejsza się ryzyko błędów lekarskich. Personel medyczny mniej czasu poświęca na wypełnianie dokumentacji medycznej i sprawdzanie uprawnień ubezpieczeniowych chorego oraz usług przysługujących mu w ramach ubezpieczenia.
KPP podaje: według badań TNS OBOP z 2008 roku, 65 procent Polaków w ogóle nie słyszało o usługach telemedycznych
KPP przypomina, iż w Polsce rozwiązania telemedyczne nie są upowszechnione na szeroką skalę. Dlatego konieczne są decyzje Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia o refinansowaniu procedur medycznych wykorzystujących nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne.
Autorzy raportu podkreślają, że kliniczne zastosowania telemedycyny są bardzo różnorodne. Przydają się bardzo m.in. wtedy, gdy istnieją bariery uniemożliwiające przekazanie informacji między pacjentem, a pracownikiem ochrony zdrowia oraz gdy dostęp do informacji ma podstawowe znaczenie dla wyznaczenia właściwego postępowania.
W takich systemach konsultant może komunikować się z chorym i zwykle z lekarzem pierwszego kontaktu w sposób interaktywny.
Instalacje telekonsultacyjne mogą łączyć dwa ośrodki (np. ośrodek akademicki i szpital rejonowy) lub stanowić sieć pozwalającą na konsultacje między różnymi ośrodkami specjalistycznymi, a placówkami potrzebującymi porady. Telemedycyna jest także cennym narzędziem w edukacji i szkoleniu kadr medycznych.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA