fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Bezpieczeństwo energetyczne

Współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego na rzecz rozwoju regionalnych systemów energetycznych i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej – to temat krynickiej debaty
Region Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej pokrywają trzy różne systemy przesyłowe: UPS/IPS w Rosji, WNP i krajach bałtyckich, Nordel w rejonie nordyckim i UCTE w Europie Zachodniej. Ukraina, obecnie wchodząca w skład UPS/IPS, ubiega się o członkostwo w systemie UCTE. Te trzy systemy mają ograniczone możliwości.
Litwa rozważa więc inwestycję w energetykę nuklearną przy współudziale Polski, Łotwy i Estonii. Czy alternatywą dla regionu jest energia atomowa? Debata ma dotyczyć współpracy międzynarodowej w dziedzinie energetyki w rejonie Morza Bałtyckiego, kwestii energetycznego bezpieczeństwa narodowego, przestrzegania dyrektyw unijnych w sprawie emisji CO2 oraz roli kapitału prywatnego i państwowego i ich wpływu na bezpieczeństwo dostaw energii.
Moderatorem panelu będzie Johnny Akerholm, prezes Nordic Investment Bank, Finlandia. Panelistami będą: Vytas Navickas, minister gospodarki Litwy, Jurijs Strods, minister gospodarki Łotwy, Piotr Woźniak, minister gospodarki RP, Timo Karttine, wiceprezes Fortum Plc., Finlandia, oraz Tuomo Hatakka, wiceprezes Vattenfall Poland.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA