fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Deweloperzy, ścigając się o klienta, tworzą lepsze osiedla

Rzeczpospolita
Wbrew doniesieniom o hamującej koniunkturze rynku mieszkaniowego obiektywne czynniki ekonomiczno-społeczne wskazują na istniejący na Śląsku popyt.
Są to wzrastająca siła nabywcza Ślązaków i utrzymujący się głód mieszkaniowy. Inwestorzy sięgają po coraz bardziej wymagających klientów, tworząc lepsze jakościowo realizacje.
Obecnie w aglomeracji górnośląskiej dostępnych jest około 50 inwestycji mieszkaniowych tworzących łącznie ofertę na ponad 3 tys. mieszkań i domów. Całkowita powierzchnia mieszkaniowa tych realizacji to około 280 tys. mkw. – wynika z zestawienia przygotowanego przez Metropolis Nieruchomości Komercyjne. Większość z nich (60 proc.) powstanie w stolicy województwa. Nie nasyci to jednak głodu mieszkaniowego miasta, w którym powstało zaledwie 6 proc. wszystkich domów i mieszkań wybudowanych w Polsce po 1989 r. Kolejnymi miastami aglomeracji, w których buduje się najwięcej, są Tychy, Chorzów i Gliwice.
– Rynek nieruchomości mieszkaniowych przyspieszył. Deweloperzy zdają sobie sprawę, że ich oferta musi być bardziej atrakcyjna niż dwa, trzy lata temu. Starając się pozyskać nowych klientów, stosują rozwiązania, dzięki którym ich osiedle może być wyjątkowe, np. ciekawą architekturę i zaawansowaną technologię – mówi Arkadiusz Borek, prezes zarządu Instytutu Gospodarki Nieruchomościami.
O rosnących aspiracjach estetycznych mieszkańców aglomeracji świadczy między innymi pierwsza śląska jaskółka w światowych rankingach architektury – Dom Atrialny w Mikołowie projektu Roberta Koniecznego. Powstają jednak kolejne interesujące projekty mieszkaniowe dostępne dla większej liczby osób.
– Przygotowując zestawienie, szukaliśmy propozycji o unikalnych cechach, wyróżniających je na tle innych inwestycji mieszkaniowych – mówi Marek Wollnik, wiceprezes zarządu Metropolis Nieruchomości Komercyjne. – W ten sposób powstało zestawienie pięciu najciekawszych osiedli z pięciu miast aglomeracji górnośląskiej.
[ramka][srodtytul]Najciekawsze inwestycje mieszkaniowe w aglomeracji górnośląskiej według Metropolis Nieruchomości Komercyjne[/srodtytul]
1. Jedyne osiedle z drzewem w budynku, Katowice – Osiedle Pastelowe.pl znajduje się w prestiżowej dzielnicy Brynów. Powstało na terenie sosnowego zagajnika i założeniem projektantów było zachowanie istniejącego drzewostanu. Dlatego pień jednego z drzew przechodzi przez oszkloną klatkę schodową budynku, a jego korona znajduje się na najwyższym balkonie. Kameralne osiedle składa się z czterech trzykondygnacyjnych budynków oferujących mieszkania o podwyższonym standardzie. Ich metraże oscylują od 60 do 200 mkw.
2. Jedyne osiedle z własnym rynkiem, Sosnowiec – Osiedle Słoneczne ma stanowić całościowy kompleks miejski, z placem głównym i brukowanymi alejkami przypominającymi XIX-wieczne kwartały. Kompleks będzie się składał z 74 domów w zabudowie bliźniaczej.
3. Jedyne osiedle z wyciągiem narciarskim, Bytom – osiedle Zielone Wzgórze znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie bytomskich „Dolomitów”. Ideą projektantów było wpasowanie budynków w otaczający krajobraz wzgórz i lasu. Same apartamenty zbudowane są z naturalnych komponentów – kamienia i drewna. Ich metraże wynoszą od 44,5 do 134,5 mkw.
4. Jedyne osiedle oparte na koncepcji miasta ogrodu, Chorzów – Planty Śląskie to inwestycja zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, największego parku miejskiego w Europie. Projekt, którego autorem jest renomowana pracownia Konior Studio, opiera się na koncepcji miast ogrodów, czyli połączeniu dostępu do miejskich udogodnień z zielonym otoczeniem. Obejmuje domy wolno stojące i szeregowe, które charakteryzuje prosta, elegancka forma i wysoki standard wykończenia, oparty na połączeniu dużych przeszkleń z kamieniem i drewnem egzotycznym.
5. Jedyne osiedle ze srebrnymi dachami, Mikołów – osiedle Srebrne Dachy znajduje się w spokojnej dzielnicy Mikołowa. To zespół ośmiu domów szeregowych o powierzchni 159 i 136 mkw. W dwukondygnacyjnych budynkach znajduje się 16 lokali mieszkalnych o podwyższonym standardzie. Cechą charakterystyczną wszystkich domów będą wykonane z wysokiej klasy gontu bitumicznego srebrne zadaszenia.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA