fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kredyt bez podpisu

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
ING Bank i BZ WBK chcą udzielać pożyczek przez internet. Część klientów może już otrzymać gotówkę bez konieczności podpisywania umowy
Banki coraz intensywniej pracują nad uruchomieniem masowej sprzedaży prostych produktów kredytowych przez Internet osobom, które w tym samym banku mają konto. Na przełomie lutego i marca ING Bank Śląski uruchomił program pilotażowy, w ramach którego posiadacz rachunku osobistego otrzymuje gotową ofertę z wyliczonymi limitami kredytu. Gdy chce z niej skorzystać, zatwierdza swoją decyzję, podając jednorazowy kodu autoryzacji (analogicznie jak przy wykonywaniu przelewów przez Internet). Po kilku minutach pieniądze są na koncie.
– Ten sposób zaciągania kredytu cieszy się dużym zainteresowaniem. Dotychczas tą drogą udzielono pożyczek na kwotę kilku milionów złotych – mówi Piotr Utrata z ING Banku Śląskiego. Pilotaż objął grupę kilkuset klientów.
Do wprowadzenia podobnego rozwiązania przygotowuje się BZ WBK. – Liczymy na to, że w pod koniec roku uruchomimy program pilotażowy. Pozostały nam do rozstrzygnięcia kwestie prawne, związane z zastosowaniem podpisu elektronicznego – mówi Łukasz Molenda, dyrektor ds. kredytów dla ludności w BZ WBK.
Banki wciąż pracują nad przyspieszeniem i zautomatyzowaniem decyzji kredytowej – systemy scoringowe (statystycznie oceniające prawdopodobieństwo spłaty zadłużenia) mają pozwolić na udzielanie niemal wszystkich kredytów gotówkowych od ręki i bez zaświadczeń. W BZ WBK już około 90 proc. decyzji o udzieleniu kredytów gotówkowych jest podejmowanych automatycznie. – Pozostałe 10 proc. to wnioski osób, wobec których są pewne wątpliwości i konieczne może być np. zweryfikowanie danych na temat dochodu – mówi Łukasz Molenda. – Chcemy, żeby w perspektywie 1 – 2 lat ponad 95 proc. decyzji było podejmowanych automatycznie – dodaje.
Do ostrej konkurencji w segmencie kredytów gotówkowych przygotowuje się także Bank Pocztowy, który wraz z zewnętrzną firmą doradczą finalizuje prace nad szybkim procesem kredytowym, dzięki któremu bank będzie mógł wykorzystać sieć stanowisk finansowych zlokalizowanych na pocztach. Z informacji „Rz” wynika, że kredyt gotówkowy w nowej formule zostanie wprowadzony we wrześniu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA