fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Urlopowe zakupy z limitami

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Rozszerzenie strefy Schengen nie oznacza, że podróżni nie będą poddawani kontroli celnej
Jeśli zrobiliśmy na wakacjach zakupy, dobrze wiedzieć, czy nie przekroczyliśmy przepisowej normy.
Wszystko, co zakupiliśmy za granicą ponad tę normę, powinno zostać zadeklarowane w urzędzie celnym. Tam zobowiązani będziemy do zapłaty podatku odpowiadającego ilości przewożonego towaru.
Unia Europejska sprecyzowała, ile napojów alkoholowych i papierosów jest zwolnionych od opłat celnych.
Powracając z krajów Unii Europejskiej, nie musimy deklarować zakupów przeznaczonych na użytek własny, ale w rozsądnych ilościach. Na przewóz większej ilości towarów musimy posiadać odpowiedni dokument wystawiany przez biura celne. Gdy go nie mamy, musimy się liczyć z wysokimi opłatami celnymi.
Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Unii Europejskiej są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10 tys. euro (a także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych itp.).
Zgodnie z rozporządzeniem unijnym mamy obowiązek zgłosić przywóz lub wywóz środków płatniczych przez granicę zewnętrzną UE. W niektórych państwach członkowskich (w tym w Polsce) obowiązek wypełnienia zgłoszenia dewizowego mają także pasażerowie tranzytowi, a nawet tacy, którzy przekraczają granicę państwową w ruchu wewnątrzunijnym.
Uprawnione organy wszystkich państw UE mogą zatrzymywać niezgłoszone środki pieniężne oraz podejmować działania przeciwko osobom, które nie zadeklarują, ile ich posiadają przy sobie. Charakter nakładanych sankcji nie jest określony i choć są podobne, to dokładna ich wysokość pozostaje w gestii poszczególnych państw.
Szczegółowe informacje dla podróżnych o opłatach celnych: procedurach zgłaszania, stawkach opłat, odpowiednich aktach prawnych, znajdują się na stronie:
Towary niepochodzące z krajów UE
Alkohol:
Wina niemusujące: 2 litry
Napoje powyżej 22 proc. alkoholu: 1 litr
Napoje poniżej 22 proc. alkoholu: 2 litry
Perfumy: 50 ml
Woda toaletowa: 0,25 litra
Wyroby tytoniowe:
Papierosy: 200 sztuk
Cygara: 50 sztuk
Tytoń: 250 g
Towary pochodzące z krajów UE
Alkohol:
Napoje typu gin, whisky, wódka: 10 litrów
Napoje typu vermouth, porto: 20 litrów
Wina: 90 litrów
Wyroby tytoniowe:
Papierosy: 800 sztuk
Cygara: 20 sztuk
Tytoń: 1 kg
źródło: resorty spraw wewnętrznych Francji i Luksemburga
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA