fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Ryszard III ginie pod Bosworth, a tymczasem...

Archiwum „Mówią Wieki
">Tomasz Bohun
W 1491 roku hiszpańska para królewska Izabela i Ferdynand II podjęli decyzję o zorgani- zowaniu wyprawy do Indii. Na jej czele stanął genueński żeglarz Krzysztof Kolumb. Wyprawa, w której uczestniczyły trzy statki: karaka „Santa Maria” oraz karawele „Niňa” i „Pinta”, wyruszyła w sierpniu następnego roku. Po dwóch miesiącach dotarła do wysp na Morzu Karaibskim, które Kolumb wziął za Indie – najpierw do Bahamów, a następnie na Kubę i Haiti. Kolumb zdołał jeszcze zorganizować trzy wyprawy za ocean (dopiero za trzecim razem, w 1498 roku, wylądował na kontynencie amerykańskim). Dwie dekady później Hernán Cortez rozpoczął podbój Ameryki Południowej.
W 1469 roku księżniczka Izabela Kastylijska poślubiła następcę tronu Aragonii Ferdynanda. Był to mariaż polityczny, mający na celu wygaszenie konfliktów i przyszłe zjednoczenie obu hiszpańskich królestw. Proces ten rozpoczął się w 1479 roku, po śmierci króla Jana II, ojca Ferdynanda. Od 1484 roku wojska hiszpańskie podjęły podbój muzułmańskiego emiratu Grenady. Na początku w 1492 roku zajęły ostatni punkt oporu Maurów – Grenadę. Choć para królewska obiecała pokonanemu emirowi łaskę i wolność dla jego poddanych, prześladowano ich i zmuszano do przejścia na chrześcijaństwo.
W latach 80. XV wieku Mołdawia, która od 1387 roku była lennem polskim, stała się terenem ekspansji Turków osmańskich. Wojska sułtana Bajazyta II w 1484 roku zajęły dwa ważne mołdawskie porty: Kilię u ujścia Dunaju oraz Białogród (Akerman) u ujścia Dniestru. Konflikt polsko-turecki próbował wykorzystać hospodar mołdawski Stefan III Wielki, by uniezależnić się od Polski. Podjęta przez króla Kazimierza Jagiellończyka wyprawa na Mołdawię zmusiła hospodara do uległości. 15 września 1485 roku w Kołomyi Stefan III złożył polskiemu monarsze hołd lenny. Sukces okazał się krótkotrwały, gdyż cztery lata później władca mołdawski podporządkował się Turkom.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA