fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Połowiczny sukces oferty Tarnowa

Azoty Tarnów przydzieliły mniej akcji niż zakładano. Ponad 6,5 mln objęły spółki państwowe z branży
Tarnów zapewnia, że zakup akcji spółki przez firmy państwowe nie był wynikiem pomocy ze strony Skarbu Państwa, co zarzucają analitycy, a emisja zakończyła się sukcesem. Nie udało się jednak zebrać całej planowanej kwoty z emisji.
– Każda instytucja mogła zapisywać się na akcje Tarnowa. Nie jest tajemnicą, że zainteresowanie spółką w branży jest bardzo duże – wyjaśnia Jerzy Marciniak, prezes Azotów.
Do 18 inwestorów instytucjonalnych trafiło 11 mln 116 tys. 421 akcji Tarnowa. Firma zaoferowała im 12 mln. Inwestorzy indywidualni, których jest 860, objęli zaś 4 mln walorów. Redukcja w tej transzy sięgnęła blisko 50 proc.
295 mln zł pozyskały z publicznej emisji akcji Azoty Tarnów. Spółka zadebiutuje na GPW 30 czerwca
Potwierdziły się informacje „Rz”, w transzę inwestorów instytucjonalnych zdominowali inwestorzy branżowi – Ciech i PGNiG. Obie spółki zapowiadają, że traktują tę inwestycję długoterminowo i chcą mieć wpływ na działalność Azotów.
Ciech kupił 2,56 mln akcji spółki, co stanowi 6,5 proc. jej kapitału. Największa grupa chemiczna w Polsce wydała na ten pakiet blisko 50 mln zł. – W dalszym etapie Ciech planuje nabycie większościowego pakietu akcji ZA Tarnów. W ocenie zarządu objęcie pakietu 6,5 proc. umacnia pozycję spółki w kontekście zapowiadanej przez resort skarbu na 2009 r. dalszej prywatyzacji ZA Tarnów – mówi Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ciechu. Przejęcie Tarnowa zapewniłoby Ciechowi podwojenie udziału w krajowym rynku nawozów, do ok. 10 proc.
PGNiG kupiło natomiast za 78 mln zł 4 mln i jedną akcję ZA Tarnów, stanowiących ponad 10 proc. kapitału zakładowego. Spółka wylicza korzyści, jakie może przynieść połączenie tych dwóch firm. Są to m.in. obrona przed konkurencją i zapewnienie stabilnego odbioru gazu ziemnego (ważne szczególnie w kontekście liberalizacji rynku), możliwość pełnego zagospodarowania złóż granicznych w okolicy Tarnowa. Korzystne ma być też poszerzenie łańcucha wartości i rozpoczęcie budowy koncernu gazowo-chemicznego oraz potencjalne wejście w energetykę zakładową (koncepcja postawienia elektrowni gazowej na 200 MW). Te argumenty jednak nie przekonują analityków.
Akcje Ciechu lekko wczoraj podskoczyły – o 0,8 proc., do 67,5 zł. Rynek nie odebrał zaś najlepiej decyzji PGNiG. Walory gazowego potentata potaniały o 3,4 proc. do 3,44 zł. Tarnów zapewnia, że mimo iż pozyskana z emisji kwota jest niższa niż przewidywał, nie wpłynie to na jego program inwestycyjny.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA