fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tarcza antyrakietowa

Litwini są gotowi na przyjęcie tarczy

Stany Zjednoczone będą mogły umieścić wyrzutnie przeciwrakietowe na Litwie, gdyby nie powiodły się negocjacje z Polską
– Taką propozycję przedstawili USA sami Litwini. Zostaliśmy o niej poinformowani – mówi “Rz” wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, główny negocjator ds. tarczy.
Władze Litwy miały złożyć wstępną ofertę Amerykanom podczas międzynarodowej konferencji poświęconej tarczy antyrakietowej w Pradze na początku maja. Dwa tygodnie później do Wilna udał się amerykański negocjator ds. tarczy John Rood. – Nie mogę komentować tej sprawy – ucina wszelkie pytania litewski minister spraw zagranicznych Petras Vaitiekunas.
Amerykanie nie ukrywają, że będą szukać innej lokalizacji dla rakiet przechwytujących, jeśli nie porozumieją się z Polską. – To nie groźba, tylko uwaga praktyczna – mówi rzecznik Ambasady USA w Warszawie.
Negocjacje w sprawie tarczy wyhamowały, kiedy rząd Donalda Tuska uzależnił zgodę na budowę amerykańskiej bazy od wkładu USA w modernizację polskiej armii. Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji Litwa prawdopodobnie nie zamierza stawiać żadnych warunków. – To kraj, który praktycznie nie ma armii. Więc sama obecność amerykańskiej bazy byłaby poważnym wzmocnieniem jego bezpieczeństwa – mówi Waszczykowski.
Losy polsko-amerykańskich negocjacji rozstrzygną się w lipcu, kiedy eksperci zakończą ocenę potrzeb modernizacyjnych naszej armii. Posłuży ona amerykańskim władzom do przygotowania oferty dla Polski.
W przyszłym miesiącu umowę z USA mają natomiast podpisać Czesi, którzy zgodzili się umieścić na swoim terenie radar wczesnego ostrzegania. Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice, która odwiedzi Pragę, zawita także do Warszawy.
Oficjalna strona Departamentu Stanu: www.state.gov
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA