Czy jest jakiś sposób na pozbycie się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnika, który działa na jej szkodę, torpedując podejmowanie kluczowych decyzji?
Tak Kodeks spółek handlowych pozwala w takiej sytuacji na przymusowe wyłączenie wspólnika. Przepisy przewidują mianowicie, że z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Komentatorzy jako przykład takich ważnych powodów wskazują skazanie wspólnika za przestępstwo albo prawomocny wyrok stwierdzający nieuczciwą konkurencję wspólnika wobec spółki (por. np. „Wspólnicy spółki z o.o. mają prawo zmieniać przesłanki rozstania” w „Rz” z 20 sierpnia 2007 r.).Co więcej, umowa spółki może przyznać prawo wystąpienia z omówionym przed chwilą powództwem także mniejszej liczbie wspólników, jeżeli ich udziały stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego. Przy czym pozwani powinni zostać w takiej sytuacji wszyscy pozostali wspólnicy.Oczywiście wyłą...
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.
KUP TERAZ
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.