fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Amerykańska gospodarka od podszewki

Rzeczpospolita
To nie jest lektura łatwa, ale nie jest to też książka tylko ekonomiczna. To przede wszystkim historia gospodarcza i trochę polityczna USA z ostatnich lat. Wyjaśnia wiele zjawisk i podjętych decyzji.
Jest to właściwie autobiografia byłego wieloletniego (1987 – 2006) szefa Rezerwy Federalnej. Opisuje całą jego drogę życiową, zaczynając od dzieciństwa spędzonego w Nowym Jorku.
Po studiach ekonomicznych Greenspan pracował jako analityk ekonomiczny, a jednocześnie felietonista prasowy. Książka bardzo dobrze opisuje, jak zaczynając od prostych analiz poszczególnych branż, stopniowo przechodzi do coraz szerszych opracowań. Jednym z pierwszych jego sukcesów było przewidzenie recesji w przemyśle stalowym w 1958 roku. Potem w miarę jak jego analizy stawały się sławne, rosło też jego znaczenie. Został wspólnikiem w firmie doradczej. Zaczął doradzać politykom, a w końcu zaproponowano mu stanowiska szefa Fed.
Na pewno najważniejszą zaletą książki jest przedstawienie poglądów gospodarczych Greenspana. Jednak niezwykle fascynujące jest też opisanie zasad współpracy Rezerwy Federalnej z politykami – zupełnie inne niż w Polsce. Czytelnikom na długo w pamięci zostaną na pewno zamieszczone na końcu książki złe prognozy dla światowej gospodarki i inflacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA