fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

OECD: drogi największym wyzwaniem dla rządu

Polska jest drugą najprężniejszą gospodarką OECD. Szybciej rozwija się tylko Słowacja
Andrew Dean, dyrektor departamentu ekonomicznego OECD, chwalił wczoraj Polskę za wyniki makroekonomiczne. Podkreślał zbawienny wpływ inwestycji, który pozwolił na 6-proc. średnioroczny wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich dwóch lat, oraz spadek bezrobocia z 18 proc. w 2005 r. do 8,5 obecnie.
I choć w przyszłym roku będziemy się rozwijać wolniej i tak są powody do optymizmu. OECD prognozuje wzrost PKB w Polsce w 2009 r. na 5,2 proc. – Jesteśmy ostrożniejsi, mówimy o 5 proc. – twierdzi Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów. Odwrotnie jest z inflacją. OECD zakłada, że w 2009 r. przekroczy ona 5 proc., rząd uważa, że będzie niższa.
5,2 proc. według raportu OECD może wynieść wzrost gospodarczy w Polsce w 2009 r.
– Gdyby odliczyć ceny ropy, w 2008 r. inflacja nie przekroczyłaby 2,5 proc. – uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. – 12 proc. energii mamy z gazu, 60 proc. z węgla. W gorszej sytuacji są kraje nadbałtyckie, w których 30 proc. energii wytwarza się z gazu i inflacja przekracza 10 proc.
OECD zwróciło uwagę na zaostrzenie polityki monetarnej w celu zniwelowania ryzyka wysokiej inflacji. Andrew Dean pozytywnie ocenił redukcję deficytu finansów publicznych do 2 proc. PKB (3,8 proc. w 2006 r.). W 2011 r. deficyt ma wynieść 1 proc. PKB. – To może być trudne ze względu na obniżkę podatków w 2009 r. – uważa Dean.
OECD wytyka Polsce, że klin podatkowy wciąż jest wyższy od średniego poziomu OECD, a np. podaż mieszkań ograniczona brakiem planów zagospodarowania przestrzennego. – Wskazana w raporcie aktywizacja ludzi po 50. roku życia znalazła się w naszym programie „50+” – podsumowała Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Wyzwaniem w kontekście Euro 2012 Andrew Dean nazwał budowę dróg. – Zastosowanie partnerstwa publiczno-prywatnego powinno być traktowane na równi z projektami związanymi z zamówieniami publicznymi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA