fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Uroczysta promocja

Rzeczpospolita
30 maja odbyła się uroczysta prezentacja monet upamiętniających Zbigniewa Herberta.
Do Collegium Nobilium w Akademii Teatralnej w Warszawie przybyła rodzina poety i jego przyjaciele‚ naukowcy herbertolodzy i studenci polonistyki‚ wydawcy dzieł Herberta i autorzy książek mu poświęconych‚ aktorzy i reżyserzy‚ muzycy‚ artyści plastycy – twórcy wystaw‚ organizatorzy herbertowskich festiwali‚ nauczyciele i młodzież licealna.
– Zbigniew Herbert dla wszystkich tu obecnych był kimś bardzo ważnym. Dla mnie też. Ale dla każdego był pewnie kimś innym – powiedział Sławomir Skrzypek‚ prezes NBP, otwierając uroczystość.
– Kiedy byłem młodym człowiekiem‚ Polska wydawała się krajem niezwykle ponurym‚ bo był to okres stanu wojennego. I wtedy poezja Zbigniewa Herberta była głosem nadziei. Dawała otuchę‚ że człowiek jest wielki‚ chociaż słaby, i że historia jest potężną‚ złą siłą‚ ale człowiek jest silniejszy – zwierzał się prezes NBP.
– Wtedy poezja była nie tylko literaturą‚ ale też dawała nadzieję na godne przeżycie tragedii. Już później poeta napisał w wierszu „Elegia na odejście pióra atramentu lampy”:
trawiłem lata, by poznać prostackie tryby historii
monotonną procesję i nierówną walkę
zbirów na czele ogłupiałych tłumów
przeciw garstce prawych i rozumnych
zostało mi niewiele
bardzo mało
przedmioty
i współczucie.
– Dla mnie w stanie wojennym twórczość Herberta pokazywała‚ że poezja może ocalić duszę człowieka za pomocą piękna i prawdy – stwierdził Sławomir Skrzypek.
Prezes NBP podał też mało znany fakt‚ że Zbigniew Herbert był przez krótki czas pracownikiem banku. Młody Herbert pracował w gdyńskim oddziale NBP w 1948 roku‚ od marca do czerwca‚ a ponieważ studiował w Toruniu‚ zrezygnował z pracy. W archiwum bankowym zachowała się teczka personalna Zbigniewa Herberta z odręcznie napisanym życiorysem i podaniem o pracę. Inny wielki poeta‚ Juliusz Słowacki‚ także pracował dla Banku Polskiego tuż przed i w trakcie powstania listopadowego‚ zanim udał się na Zachód (Narodowy Bank Polski jest spadkobiercą ówczesnej instytucji, a w bieżącym roku obchodzona jest 180. rocznica powstania naszego pierwszego banku centralnego powołanego w roku 1828).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA