fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Przybyło nam giełdowych milionerów

Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
sii.org.pl
Drobni gracze uciekają obecnie z giełdy, ale hossa, którą obserwowaliśmy w ostatnich latach, na pewno pozwoliła inwestorom zarobić. Czy wielu z nich w amerykańskim stylu zrobiło karierę od zera do milionera?
Rz: Drobni gracze uciekają obecnie z giełdy, ale hossa, którą obserwowaliśmy w ostatnich latach, na pewno pozwoliła inwestorom zarobić. Czy wielu z nich w amerykańskim stylu zrobiło karierę od zera do milionera?
Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych: Przez kilka lat tej dobrej koniunktury przybyło nam giełdowych milionerów. Widać to np. na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy spółek, gdzie kilku drobnych inwestorów posiada w sumie kilkanaście procent kapitału. Nawet jeżeli to są stosunkowo niewielkie firmy, to udziały każdej z nich stanowią bardzo często kilkumilionowe pakiety zainwestowane w jedną spółkę.
Jak wygląda grupa inwestorów indywidualnych na warszawskiej giełdzie. Kto na niej inwestuje?
To nie jest jednolita grupa pod względem wieku, wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Widać napływ młodych ludzi, wciąż jednak nie brakuje wśród inwestorów osób starszych, które po zakończeniu pracy zawodowej traktują giełdę jako hobby i dobry sposób na pomnożenie oszczędności. Podstawowymi warunkami do rozpoczęcia kariery inwestora giełdowego jest posiadanie choćby niewielkiego kapitału na początek i najlepiej długoterminowa strategia inwestycyjna. Grupa osób, które są zawodowcami, wciąż jest w Polsce nieliczna. Obecnie ok. 7 proc. inwestorów deklaruje, że giełda jest ich podstawowym źródłem utrzymania.
Obecna przecena spółek na warszawskim parkiecie to dobry moment, żeby zacząć inwestować na giełdzie?
Na pewno lepszy niż parę miesięcy temu. Mniej doświadczonym inwestorom radziłbym jednak nie inwestować od razu całych oszczędności w akcje, bo przed nami może być jeszcze kilka miesięcy złej koniunktury.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA