fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Lustro miesiąca - Maj

W sposób w kraju niemal niezauważalny polska literatura współczesna wywołuje coraz większe zainteresowanie czytelników zagranicznych. 53. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, które odbyły się w maju, były okazją do przyjrzenia się, jak nasi autorzy trafiają za granicę. Do Warszawy przyjechało kilku agentów literackich w poszukiwaniu nowych tytułów, jednak nasze wydawnictwa i agencje od lat bardzo aktywnie trafiają do zagranicznych wydawców różnymi drogami, nie tylko na targach. Najwięcej sukcesów – i to spektakularnych – dzięki systematycznej pracy odnosi wydawnictwo W. A. B., które od wielu już lat dysponuje prawami do utworów sporej grupy autorów. Beata Stasińska, współwłaścicielka tego wydawnictwa, nazywana mistrzynią świata w sprzedaży praw autorskich, mówi, że od końca lat 90. W. A. B. podpisało 200 kontraktów, z czego 50 tylko w zeszłym roku. Sprzedano prawa do książek kilkudziesięciu autorów. W ciągu ostatnich dwóch – trzech lat widać zmianę jakościową; na przykład w Anglii świetne recenzje zebrał Marek Krajewski i dlatego jego książki znajdują się w wielu brytyjskich księgarniach.
W tym roku wydawnictwo W. A. B. otrzymało oferty zakupu praw do wydania serii kryminałów o komisarzu Eberhardzie Mocku od wydawców z Norwegii, Danii i Węgier. Do kwietnia kontrakty na wydanie książek Marka Krajewskiego podpisali wydawcy z 18 krajów, od 2004 roku zawarto w sumie 48 umów z zagranicznymi domami wydawniczymi na pięć tytułów z serii. Ukazało się dotąd 13 przekładów książek wrocławskiego pisarza.
Książę Filip, hiszpański następca tronu, otworzył w Warszawie nową siedzibę Instytutu Cervantesa, największą ze wszystkich placówek działających pod tym szyldem na świecie.
Stanisław Barańczak otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Poznania – miasta swoich urodzin i młodości.
Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii pisarstwo religijne lub filozoficzne stanowiące kontynuację Tischnerow-skiego myślenia według wartości przyznano ks. Robertowi J. Woźniakowi za książkę „Przyszłość, teologia, społeczeństwo” (WAM), a w kategorii publicystyka lub eseistyka na tematy społeczne nagroda przypadła Krystynie Kurczab-Redlich za „Głową o mur Kremla” (W. A. B.).
Dorota Dziewońska, tłumaczka książki „Elementarz stylu w typografii” (Design Plus), została laureatką szóstej Nagrody im. Jerzego Kuryłowicza przyznawanej za najlepszy przekład książki z dziedziny nauk matematyczno-przyrodniczych oraz technicznych.
W konkursie literackim na powieść dla młodzieży ogłoszonym przez wydawnictwo Telbit główną nagrodę otrzymał Michał Kotliński, autor książki „Miłość zwija się w bibułkę”.
Rodzeństwo Mariusz i Małgorzata Czyżowscy, właściciele krakowskiego wydawnictwa Zielona Sowa, utworzyli nową oficynę o nazwie Krakowskie Wydawnictwo Naukowe. Ma się specjalizować w publikacjach encyklopedycznych i słownikowych.
Ryszard Maćkowiak, prezes drukarni OZ Graf-Olsztyńskie Zakłady Graficzne, odebrał Diamentowego Gryfa, najwyższe wyróżnienie przyznawane w konkursie Złoty Gryf zorganizowanym po raz dziewiąty przez Polską Izbę Druku, a także nagrodę Złotego Gryfa w najwyżej cenionej kategorii książka wielobarwna w oprawie złożonej za album „W kręgu arcydzieł. Zbiory sztuki w Polsce” pod redakcją Anny Lewickiej-Morawskiej (Arkady).
Andrzej Janicki, znany drukarz, kierujący poprzednio zakładami poligraficznymi w Gdańsku, Bydgoszczy i Warszawie, po trzech miesiącach pracy zrezygnował z funkcji prezesa spółki Dobra 28 związanej z wydawnictwem Arkady.
Zmarli: Prof. Roman Wapiński, współorganizator Uniwersytetu Gdańskiego, historyk życia politycznego II RP i autor pionierskich badań świadomości politycznej Polaków.
Helena Madurowicz-Urbańska, profesor w Instytucie Historii UJ, wybitna badaczka dziejów społecznych i gospodarczych XVI – XX wieku.Jerzy Flak, zasłużony księgarz, właściciel Hurtowni Książki Technicznej Jerzy w Katowicach.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA