fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Teatromani przy głośniku i przed ekranem

„Chryje z Polską” Robert Tondera i Magdalena Cwenówna
PAT
Jan Bończa-Szabłowski
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Dwa Teatry już po raz ósmy zawita do Sopotu. Od 30 maja do 2 czerwca obok prezentacji słuchowisk i spektakli telewizyjnych, przewidziano spotkania z gwiazdami i reżyserami, pokazy pozakonkursowe, przedstawienia teatralne, koncert jazzowy oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych
Przez cztery dni publiczność wysłucha 16 słuchowisk biorących udział w konkursie oraz obejrzy 15 spektakli konkursowych znanych z małego ekranu. Spośród nich wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne minionego sezonu.
Pierwszym spektaklem telewizyjnym będzie „Błądzenie”, głośny autorski spektakl Jerzego Jarockiego inspirowany życiem i twórczością Witolda Gombrowicza. W konkursie telewizyjnym wezmą udział też m.in.: dwie inscenizacje Stanisława Wyspiańskiego „Wyzwolenie” w reż. Macieja Prusa oraz „Sędziowie” w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, a także „Krum” Hanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, „Chryje z Polską” — autorskie przedstawienia Macieja Wojtyszki.
Wśród prezentowanych słuchowisk znajdą się m.in.: „Stare wiedźmy” Krystyny Kofty w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego (Program 1 Polskiego Radia), „Dublin. One way” Krzysztofa Czeczota w reżyserii autora (Polskie Radio Szczecin), „Kapelusz” wg powieści Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza (Teatr Polskiego Radia), „Bóg Niżyński” Piotra Tomaszuka w reżyserii autora (Polskie Radio Białystok).
Najlepsze słuchowiska wyłoni jury w składzie: Anna Seniuk, Cezary Harasimowicz, Edward Pałłasz, Wacław Tkaczuk i Maciej Wojtyszko. Spektakle telewizyjne oceniać będą: Joanna Bogacka, Maciej Englert, Krzysztof Knittel, Wojciech Tomczyk, Janusz Zaorski.
Jak zwykle podczas festiwalu będzie okazja do spotkań, rozmów i autografów. Spotkania odbędą się w słynnym Krzywym Domku oraz na plaży w Sopocie. Swą obecność na festiwalu potwierdzili m.in. Marta Lipińska, Dorota Segda, Marian Opania, Krzysztof Kowalewski, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar, Krzysztof Kolberger, Grzegorz Damięcki i Piotr Adamczyk.
Pierwszego dnia zgodnie z tradycją poznamy laureata Wielkiej Nagrody Festiwalu przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w teatrze radiowym i telewizyjnym. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. Gustaw Holoubek i Danuta Szaflarska.
W Operze Leśnej jedną z atrakcji będzie z pewnością koncert „Śpiewając jazz” w wykonaniu Carmen Moreno i Anny Serafińskiej oraz „Album rodzinny”, spektakl muzyczny Teatru Ateneum z Warszawy w reżyserii Andrzeja Poniedzielskiego.
Organizatorami Festiwalu Dwa Teatry — Sopot 2008 są Polskie Radio SA oraz Telewizja Polska SA. Patronem medialnym redakcja „Rzeczpospolitej”.
Studio Festiwalowe w sobotę, w TVP 1, godz. 13.10, Gala Festiwalu w poniedziałek, w TVP 1, godz. 20.20 i TVP Polonia, godz. 22.45
Mamy stałe poniedziałkowe pasmo w Jedynce, dzięki któremu możemy pokazywać spektakle co tydzień o dobrej porze. To pozwala układać plany repertuarowe i produkcyjne. Bardzo chcielibyśmy przywrócić teatr dla dzieci i młodzieży.
Staramy się nie gubić pulsu współczesności. Nie stronimy od dobrej rozrywki. I pamiętamy o arcydziełach. Cieszę się, że chętnie współpracują z nami także reżyserzy filmowi i z tego, że znowu możemy gościć co tydzień w radiowej Trójce.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA