fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lista 500

Zwycięzcy plebiscytu „Rzeczpospolitej”

W ciągu pięciu lat uczynił z banku jeden z najbardziej dochodowych i efektywnych podmiotów Raiffeisen International, czołowej grupy finansowej w Europie Środkowej i Wschodniej. Za jego prezesury zysk netto wzrósł 30-krotnie, a bank zaczął regularnie zdobywać laury za najwyższą jakość obsługi klientów. Przerwy w 18-letniej pracy w sektorze bankowym wykorzystał na działalność w branży teleinformatycznej – kierował spółkę Getin, którą wprowadził w 2001 r. na giełdę, a w Telekomunikacji Polskiej stworzył pion klientów biznesowych.
Ambitny prezes giełdowej Almy Market i właściciel luksusowej Paradise Group twierdzi, że największy sukces ma jeszcze przed sobą. Jako jeden z pierwszych menedżerów w Polsce postawił na wysoką jakość i luksus zarówno w handlu spożywczym, jak i odzieżowym. Z powodzeniem zrestrukturyzował słabą Krakchemię i na bazie jej detalicznego biznesu zaczął rozwijać sieć Alma – pierwsze prawdziwe delikatesy. Dzięki jego firmie Paradise Group pojawiły się w Polsce sklepy takich marek, jak Hugo Boss, Burberry, Ermenegildo Zegna czy Emporio Armani.
Kieruje instytutem od początku jego istnienia. W tym czasie (firma SMG /KRC Poland oficjalnie została zarejestrowana w 1990) Kruszewski stworzył jeden z najlepszych zespołów badawczych rynku w Polsce. Rozwinął też największy w kraju pod względem biznesowym instytut badań. Przed ośmioma laty przeprowadził fuzję z jedną z największych na świecie sieci badawczych Millward Brown.
Przed sześcioma laty jako szef Rafinerii Gdańskiej zdołał przekonać rząd Leszka Millera, by nie sprzedawał jej inwestorowi zagranicznemu. Potem z jego inicjatywy do rafinerii dołączono trzy inne z południa Polski, a także spółkę wydobywczą Petrobaltic. Tak powstała grupa Lotos, druga po Orlenie firma paliwowa w Polsce. Teraz Olechnowicz wdraża ambitny program jej rozwoju, dzięki któremu firma zwiększy swój udział w krajowym rynku paliw. Szef Lotosu podkreśla, że celem dobrego menedżera zawsze powinno być pierwsze miejsce.
Stworzyli jedną z największych polskich firm kosmetycznych z przychodami rzędu 140 mln zł. Choć w 2004 r. przekazali zarządzanie firmą Cezaremu Kołodziejczykowi, to nadal mają istotny wpływ na jej strategię. Zbudowali jedną z najsilniejszych marek w tej branży, stawiając konsekwentnie na jakość i innowacyjność swych produktów. Wprowadzając popularną markę Lirene, potrafili poszerzyć grupę swych klientek, nie obniżając prestiżu flagowej marki Dr. Irena Eris, która firmuje droższe kosmetyki.
Stworzył od podstaw Europejski Fundusz Leasingowy, który szybko stał się liderem rynkowym branży leasingowej. Po sprzedaży EFL zaczął budować holding finansowy na bazie małej giełdowej spółki Getin. Dziś Getin Holding z takimi markami, jak Getin Bank, Noble Bank i Open Finance rynek wycenia na ponad 8 mld zł. Swój talent menedżerski Czarnecki potwierdził też na rynku deweloperskim – w ciągu dwóch lat jego spółka LC Corp stała się jednym z największych deweloperów w kraju, z 1,1 mld zł kapitalizacji.
Stworzył największego w Polsce kolejowego prywatnego przewoźnika towarów i piątej co do wielkości spółki tej branży w Europie. W wywiadach podkreśla, że kolej to jego pasja. W latach 90. dostrzegł szansę rozwoju rynku przewozów kolejowych i umiejętnie potrafił ją wykorzystać. Pakiet 75 proc. akcji firmy sprzedał w ubiegłym roku za ok. 1 mld zł. Wynegocjował dla siebie miejsce w radzie nadzorczej spółki i wpływ na najważniejsze podejmowane przez nią decyzje. Jest oceniany jako wymagający i bardzo dynamiczny szef.
Stworzona przez nią na początku lat 90. minionego wieku firma Mokate od killku lat jest największym w Polsce producentem cappuccino.W ostatnim czasie Teresa Mokrysz doprowadziła do tego, że jej firma wysunęła się na drugie miejsce na polskim rynku herbaty. W ostatnim czasie postawiła na zabielacze, którymi podbija zagraniczne rynki. Ma na swoim koncie przejęcia za granicą. Kupiła m.in. czeskiego producenta herbaty. Zapowiada także kolejne akwizycje.
Ma wszystkie niezbędne atuty, by osiągnąć sukces: zdolności przywódcze, intuicję i pomysły. Przed 16 laty stworzył Wyższą Szkołę Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu i wyznaczył standardy w biznesie edukacyjnym. Zdobył świetną kadrę i co roku pozyskuje studentów z całego świata. Pod koniec 2007 roku przekazał kierownictwo szkoły w ręce Amerykanina. Teraz tworzy w Nowym Sączu polską Dolinę Krzemową – Multimedialne Miasteczko.
Doprowadził do największej zagranicznej transakcji, na jaką zdecydowała się polska firma. Za jego prezesury PKN Orlen wykupił rafinerię litewską w Możejkach. Miesiąc po zamknięciu transakcji na Litwie Chalupec stracił fotel szefa koncernu paliwowego. Zanim został prezesem PKN Orlen, był wiceministrem finansów i generalnym inspektorem informacji finansowej. Wcześniej przez wiele lat był związany z Bankiem Pekao SA, zakładając jego Centralny Dom Maklerski.
Był pierwszym prezesem jednej z trzech największych na polskim rynku telewizji – TVN i jednocześnie współzałożycielem grupy ITI. W branży ma opinię wizjonera, który świetnie potrafił wynajdować i szlifować talenty. Twórca TVN i TVN 24. Telewizja TVN pojawiła się na rynku 11 lat temu, kiedy już działał na nim Polsat, i choć zaczynała z dużo niższym zasięgiem naziemnym niż jej ogólnopolscy konkurenci, to udało jej się rozwinąć i szybko awansować do czołówki nadawców.
Wprawdzie nie zasiada w zarządach swych spółek, ale ma bardzo duży wpływ na ich strategię i bieżące zarządzanie. Świetnie potrafi dobierać ludzi. Grupa lojalnych, sprawdzonych menedżerów pracuje z Sołowowem już od kilkunastu lat. Umiejętnie wyszukuje też na rynku niedowartościowane firmy, które skutecznie restrukturyzuje i wprowadza na giełdę. Inwestorzy giełdowi doceniają wyczucie i umiejętności menedżerskie Sołowowa i chętnie kupują akcje spółek, w które on inwestuje.
[i]"Lista 500" w wersji Excel jest dostępna za dodatkową opłatą. Prosimy o kontakt z [mail=a.malanowska@rp.pl]Anną Filipp-Malanowską[/mail] [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA