fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Im gorzej windykatorom, tym nam jest lepiej

To, że firmy windykacyjne mają mniej zleceń, wcale mnie nie martwi. Gorsza koniunktura dla windykatorów oznacza, że społeczeństwo jest bogatsze, że przedsiębiorstwa mają pieniądze na płacenie faktur, że jest mniej bankructw. Widać to chociażby po rekordowych wynikach banków, w których Polacy zadłużają się coraz bardziej. A banki nie narzekają na swoich klientów, wprost przeciwnie. Chwalą ich za terminową spłatę kredytów.
Ale nie ma też obawy, że dobry stan gospodarki sprawi, iż firmy windykacyjne zaczną upadać. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wręcz zwiększyły zatrudnienie o 10 proc. W 2005 i 2006 roku fundusze sekurytyzacyjne kupiły od banków portfele bardzo starych i niespłacanych kredytów, które nominalnie warte są miliardy złotych. Fundusze same nie zajmują się odzyskiwaniem długów, zleciły to profesjonalistom. Cały proces wyszukiwania i ponaglania setek tysięcy nierzetelnych klientów banków do spłaty kredytów może trwać nawet kilka lat. Ponadto w tym roku banki znów “wypchną” niespłacane pożyczki. I znów będą one warte miliardy złotych.
Martwi mnie za to, że windykatorzy liczą, iż już w przyszłym roku może się zacząć dla nich raj. Wieszczą, że coraz wyższe stopy procentowe, spowolnienie gospodarcze, a w konsekwencji wzrost bezrobocia doprowadzą do pogorszenia sytuacji materialnej wielu Polaków. A to zaś może oznaczać rosnącą grupę osób, które nie będą w stanie spłacać rat na czas. Szczególnie rat zaciąganych nieraz na bardzo wysokie kwoty kredytów hipotecznych. Wtedy banki będą pozbywać się takich pożyczek albo zlecać windykatorom odzyskanie pieniędzy.
Wolę wierzyć w scenariusz, który zakłada, że banki niedługo zaczną sprzedawać tzw. regularne kredyty, a firmy windykacyjne zaczną się zajmować jedynie monitorowaniem tego, czy klienci płacą raty na czas. I takiego rozwoju wypadków życzyłabym naszej gospodarce.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA