fbTrack

Opinie z rynku

10 007 zgłoś się!

Przy zakupie mieszkania największe emocje budzą ceny. I tu warszawiacy mogą czuć się wyróżnieni, ponieważ w stolicy jest najdrożej, a warszawski rynek mieszkaniowy jest największym rynkiem deweloperskim w kraju. Nigdzie nie można więc liczyć na takie emocje jak w stolicy. Jak cenowa przygoda, to tylko w Warszawie...
Jednak cechą charakterystyczną warszawskiego rynku jest to, że średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym są wyższe niż na rynku pierwotnym. Najwięcej ofert wycenianych jest w granicach 8 – 9 tys. zł za mkw.
Skąd to się bierze? Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest fakt, że największy udział w warszawskim rynku wtórnym mają atrakcyjne i relatywnie najdroższe dzielnice, takie jak Śródmieście i Mokotów.Drugą charakterystyczną cechą warszawskiego rynku jest najwyższy w Polsce udział najdroższych ofert – aż 39 proc. wycenianych jest na poziomie przekraczającym 10 tys. zł za mkw. Skąd więc wzięło się tajemnicze 10 007 w tytule? Jest to średnia cena mieszkania dla całego miasta liczona z obu rynków – pierwotnego i wtórnego. Warto o tym pamiętać, studiując ceny w tabelach obok. Czasem słychać, że mieszkanie jest drogie, bo kosztuje np. 8 tys. zł za mkw. Nic bardziej błędnego. Wszyscy, którym uda się kupić mieszkanie za mniej niż 10 tys. zł, są wygrani, bo kupili poniżej średniej. Oczywiście pod jednym warunkiem, że kupili fajne mieszkanie w dobrej lokalizacji, a nie w ruderze na peryferiach miasta. Bo wtedy kończy się wygrana.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL