fbTrack

Finanse

Euro w Polsce to koszt dla banków

Aby przygotować się do wprowadzenia wspólnej waluty, sektor bankowy wyda 4 mld zł
Narodowy Bank Polski wyliczył, że dokonanie zmian informatycznych pochłonie 1,66 mld zł. Dodatkowo z powodu eliminacji operacji walutowych banki mogą stracić 2,1 mld zł.
Bank centralny opublikował analizę, w której ocenił, jak zmiana waluty wpłynie na kondycję banków. Szacunki są zaskakujące – w sumie mówią o kwocie sięgającej 4 mld zł. – Wartość dodatkowych kosztów operacyjnych można częściowo zmniejszyć, a czynnikami sprzyjającymi redukcji kosztów są: skrócenie okresu przejściowego funkcjonowania dwóch walut oraz zmniejszenie wolumenu obrotu gotówkowego poprzez zwiększenie skali wykorzystania kart płatniczych i przelewów elektronicznych w transakcjach bankowych – dodają eksperci banku. Ale straty z powodu eliminacji operacji walutowych mają nastąpić dopiero po wprowadzeniu euro i uznaniu tej waluty za walutę krajową. „Ich wartość może się zmieniać ze względu na następujące czynniki: wcześniejsze przygotowanie się banku do poniesienia straty w przychodach z operacji walutowych i zaangażowanie się w inny segment rynku, co złagodzi skutki utraty dochodów i zwiększy motywację do noweli oferty i restrukturyzacji banku” – napisano w raporcie.
Niezbyt sprzyjającym efektem dla banków ma być konsolidacja międzynarodowych korporacji, która wymusi na bankach walkę cenową na zmniejszającym się już rynku operacji walutowych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL