fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Echo ostatecznie wzięte

Q 22 - nowy projek Echo Investment w centrum Warszawy
materiały prasowe
Przejęcie Echo Investment zostało sfinalizowane. Tym samym doszło do jednej z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości.
Nabywcą pakietu 41,55 proc. akcji firmy deweloperskiej Echo Investment jest spółka Echo BV, pośrednio należąca do Griffin Topco III (podmiot kontrolowany przez fundusze zarządzane przez Oaktree Capital Management, L.P.) oraz Bravo II (fundusz zarządzany przez PIMCO).
Przejęcie Echo Investment zaliczane jest do największych transakcji na polskim rynku nieruchomości. Warunkiem realizacji operacji była zgoda Komisji Europejskiej, która została udzielona 22 maja br.
- Od 2006 r. Oaktree sukcesywnie zwiększa swoje zaangażowanie inwestycyjne w Polsce. Transakcja ta ze względu na jej charakter i skalę umacnia naszą pozycję na polskim rynku jako jednego z najbardziej dynamicznych, globalnych inwestorów. Potwierdza również zaufanie do naszego partnera Griffin Real Estate - skomentowała Karim Khairallah, dyrektor zarządzający Oaktree European Principal Group.
Oaktree od niemal dziesięciu lat jest znaczącym inwestorem na polskim rynku. Kontrolował Stock Spirits (Polmos Lublin) i Zieloną Budkę. Dla Pacific Investment Management Corporation (PIMCO) przejęcie Echo stanowi pierwszą inwestycję na polskim rynku nieruchomości.
- Echo to dobrze zarządzana firma, która może się poszczycić wyjątkowymi osiągnięciami jako deweloper i zarządzający w sektorze nieruchomości handlowych, biurowych i mieszkaniowych. W jej portfolio znajduje się wiele ciekawych projektów. Transakcja ta otwiera przed naszą firmą wiele nowych możliwości rozwoju - uważa Przemysław Krych, założyciel i prezes firmy Griffin Real Estate, która będzie zarządzać inwestycją imieniu Oaktree i PIMCO.

W finansowanie przejęcia zaangażowane było TFI PZU. - Nasze uczestnictwo w tej transakcji nie jest przypadkowe. Intensywnie rozwijamy działalność naszej firmy w zakresie acquisition finance z myślą o wspieraniu doświadczonych inwestorów. Fakt, iż PIMCO i Oaktree zwróciły się do PZU, jest tego doskonałym potwierdzeniem - komentuje Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA.

Doradztwo prawne dla nabywców zapewnili: Weil, Gotshal & Manges BCLA Bisiorek, Cieśliński, Adamczewska i Wspólnicy oraz Dentons.

Za doradztwo księgowo-podatkowe odpowiadali EY Corporate Finance, EY Doradztwo Podatkowe, MDDP i Stibbe.

Za doradztwo biznesowe - Colliers International i REAS Residential Advisors. Doradztwa technicznego udzieliły firmy Gleeds Polska, Hill International i FS&P Arcus.

W zakresie finansowania transakcji PZU korzystało z usług doradczych warszawskiego biura CMS.

Kim są partnerzy transakcji:

Oaktree to światowy lider w dziedzinie zarządzania inwestycyjnego, który specjalizuje się w inwestycjach alternatywnych i zarządza aktywami o wartości 100 miliardów USD (stan na 31 marca 2015 r.). Firma preferuje podejście oparte na strategiach oportunistycznych, pomnażaniu wartości i kontroli ryzyka, koncentrując się na inwestycjach w dług typu distressed, dług korporacyjny (w tym obligacje wysokodochodowe i kredyty uprzywilejowane), pakiety kontrolne, papiery zamienne i notowane papiery wartościowe. Firma zatrudnia ponad 900 osób w siedzibie w Los Angeles i biurach zlokalizowanych w 17 miastach na całym świecie.

PIMCO to globalna firma zarządzająca inwestycjami z biurami w dwunastu krajach od Stanów Zjednoczonych przez Europę po Azję. Powstała w 1971 r.. Celem jest zapewnienie atrakcyjnego zwrotu z inwestycji przy zachowaniu ścisłej kontroli nad ryzykiem w długim horyzoncie. PIMCO należy do Allianz S.E, wiodącego, globalnego podmiotu na rynku szeroko rozumianych usług finansowych.

Griffin Real Estate - inwestor na rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej. W portfolio firmy znajdują się aktywa zlokalizowane we wszystkich głównych, polskich miastach. Do flagowych inwestycji firmy należą: Hala Koszyki w Warszawie, DH Renoma we Wrocławiu, Centrum Biurowe Lubicz w Krakowie, Supersam w Katowicach, Green Horizon w Łodzi oraz inne obiekty biurowe i handlowo-usługowe, a także działki inwestycyjne.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA