fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Mamy Święto Dziękczynienia

Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam odbędą się główne uroczystości dzisiejszego święta
materiały prasowe
Pod hasłem „Maryjo, Królowo Rodzin – zawierzamy i dziękujemy” w tym roku po raz ósmy obchodzimy w Polsce Święto Dziękczynienia.

Jego obchody już się rozpoczęły. O godz. 8 z warszawskiego pl. Piłsudskiego ruszyła procesja z Kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Przewodniczy jej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Przed południem procesja doszła na pola wilanowskie do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam o godz. 12 rozpoczeła się msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Przewodniczy jej Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Hasłem tegorocznego święta jest „Królowo Rodzin – dziękujemy i zawierzamy", które nawiązuje do kończącej się w tym dniu peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po archidiecezji warszawskiej.

- W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie nasza Matka i Królowa, w ikonie jasnogórskiej, kończy nawiedzenie wszystkich parafii Archidiecezji Warszawskiej. Jest to więc szczególne dziękczynienie za obecność wśród nas Matki, która jest blisko codziennych doświadczeń, naszych radości i bolączek – napisał w liście do wiernych metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Dodał, że Obraz Jasnogórski w niezwykły sposób uzmysławiał nam na przestrzeni stuleci tę obecność Maryi w Kościele, zawsze troszczącej się o swoje dzieci.

- Patrząc na ostatnie kilkadziesiąt lat, możemy powiedzieć, że nie byłoby dziś naszego wolnego kraju bez opieki Boga, który dał nam Maryję na Królową i Orędowniczkę, a zarazem bez ofiary, wyrzeczeń wielu pokoleń Polaków. Nie byłoby wolnej Polski bez wspomnianych dwóch wielkich Polaków świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego – pisze kard. Nycz.

W swoim liście podkreśla, że dziś w Święto Dziękczynienia dziękujemy Opatrzności Bożej za opiekę i zawierzamy wszystkie nasze sprawy i troski.

- Pamiętamy tego dnia także o tych wielu czasem bezimiennych bohaterach historii i naszych najbliższych, naszych rodzinach. Im wszystkim mówimy: dziękuję – apeluje hierarcha.

Przypomina, że Świątynia Opatrzności Bożej to wotum wdzięczności całego naszego narodu za wolną Polskę i za codzienną opiekę Boga nad każdym z nas.

- Nasi darczyńcy niosą trud i odpowiedzialność za obietnicę złożoną podczas Sejmu Wielkiego przed 200 laty. To wtedy nasi przodkowie zobowiązali się przed Bogiem i historią do budowy Świątyni jako wotum wdzięczności – dodaje kard. Nycz.

Jak co roku, po mszy świętej wszyscy chętni będą mogli zobaczyć postępy prac w budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalny festyn. Będą gry, animacje, pokazy, koncerty. O godz. 15 tradycyjnie do nieba wypuszczone zostaną baloniki „Dziękuję".

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej partnerami tegorocznego Święta Dziękczynienia jest wojsko polskie i harcerze.

Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję zobaczyć w Wilanowie żołnierzy wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i żandarmerii wojskowej oraz obejrzeć historyczny i współczesny sprzęt wojskowy.

W specjalnie przygotowanych namiotach swoje wydawnictwa zaprezentują: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wojskowy Instytut Wydawniczy oraz Muzeum Wojska Polskiego.

W Wilanowie odbędzie się też pierwsza edycja festiwalu muzyki chrześcijańskiej „Moc Dobra". – Chcemy pokazać nowych wykonawców, muzyków, którzy niosą dobre wartości, nadzieję dalej w świat- mówił Darek „Maleo" Malejonek, dyrektor artystyczny festiwalu.

Podczas imprezy poza jego zespołem wystąpią też m.in. „Arka Noego", „Deus meus", Mietek Szcześniak, Antonina Krzysztoń z zespołem, 2Tm3. Koncerty potrwają do godz. 21. Cała impreza zakończy się o godz. 21.37 iluminacją świątyni.

Jak co roku w Święto Dziękczynienia w całej Polsce będą zbierane ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

- Świątynia powstaje na warszawskim Wilanowie dzięki wsparciu tysięcy ofiarodawców. Dziś mówimy im wielkie „dziękuję". W ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpił dzięki wam, naszym darczyńcom, znaczny postęp prac – mówi kard. Nycz. Dodaje, że została zakończona elewacja świątyni, wstawiono okna, położono granitowe płyty na placu przed świątynią.

- W planach na najbliższe półtora roku mamy położenie posadzki, wstawienie drzwi i zrobienie oświetlenia. Zakres prac będzie jednak uzależniony od wielkości zebranych środków. Dlatego chciałbym pokornie prosić o pomoc i wsparcie w budowie tego naszego narodowego wotum Opatrzności Bożej – apeluje metropolita warszawski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA