fbTrack

Gazety papierowe zostają

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Nikt nie przewidział nagłego odpływu czytelników od prasy drukowanej po powstaniu internetu; nikt nie przewidział też ich powrotu - mówi Stanisław Jędrzejewski, medioznawca z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Rz: Z raportu ogłoszonego na Światowym Forum Organizacji Wydawców WAN-IFRA wynika, że wpływy wydawców gazet w ubiegłym roku znacznie wzrosły. Czyli prasa jednak nie umiera?

Stanisław Jędrzejewski: Nie, ona po prostu się zmienia. Oczywiście są gazety czy czasopisma, które zachowują się jak mucha w bursztynie, ale zdecydowana większość dużych światowych tytułów zmieniła – na korzyść – swój layout i skład; w dzisiejszej prasie jest mnóstwo elementów graficznych, zdjęć, wykresów, treści zwizualizowanych. Jest kolosalna różnica między prasą obecną a tą np. sprzed pięciu lat.

Chce pan powiedzieć, że prasa nie upada?

Trudno przewidzieć, co będzie za trzy czy pięć lat, a nawet za rok. Odbiorcy są nieprzewidywalni. Nikt nie przewidział nagłego odpływu czytelników od prasy drukowanej po powstaniu internetu; nikt nie przewidział też ich powrotu – aczkolwiek powolnego – do czytania wersji papierowych. Niektórzy wieszczyli zagładę radia i kina, kiedy w...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL