fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Kończy się budowa elektrociepłowni PKN Orlen we Włocławku

Bloomberg
Gotowe są już wszystkie kluczowe elementy budowanej przez PKN Orlen we Włocławku elektrociepłowni o mocy 463 MW. Rozruch technologiczny bloku rozpocznie się pod koniec trzeciego kwartału. Elektrociepłownia ruszy na przełomie tego i przyszłego roku.

Odpowiadając na pytania, dotyczące inwestycji, biuro prasowe PKN Orlen poinformowało we wtorek, że „wszystkie kluczowe elementy" włocławskiej elektrociepłowni „są wybudowane, zmontowane i stopniowo przekazywane do rozruchu".

PKN Orlen rozpoczął budowę bloku gazowo-parowego we Włocławku o mocy 463 MW w kwietniu 2013 r. Wartość inwestycji, której wykonawcą jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, to 1,4 mld zł. Jak argumentował płocki koncern, o lokalizacji elektrociepłowni zdecydowała m.in. bliskość sieci Gaz-System oraz rurociągu jamalskiego, a także położenie infrastruktury Polskich Sieci Elektroenergetycznych - PSE Operator.

Zakład będzie zużywał 0,6 do 0,7 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie, wytwarzając energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła na potrzeby tamtejszego Anwilu, spółki z grupy kapitałowej płockiego koncernu. Produkowana tam energia będzie trafiała również na rynek.

PKN Orlen, odnosząc się do terminu realizacji inwestycji i finalnego uruchomienia bloku we Włocławku zaznaczył, że przez kolejne kilka miesięcy potrwają jeszcze „intensywne prace rozruchowe, od podania pierwszego napięcia ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych - PSE, poprzez pierwsze uruchomienie turbiny gazowej, aż do ruchu regulacyjnego i optymalizującego pracę całej elektrociepłowni".

Jak przypomniał PKN Orlen, włocławski blok będzie zabezpieczał dostawy do tamtejszego Anwilu energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. „Nowa jednostka będzie pokrywała pełne zapotrzebowanie zakładu Anwil w energię elektryczną, które wynosi ok. 120 MW. Pozostała energia elektryczna zostanie uplasowana na rynku" – podało biuro prasowe płockiego koncernu. Według spółki, włocławska elektrociepłownia zapewni również pełne dostawy pary na potrzeby procesów technologicznych Anwilu.

Anwil we Włocławku jako jedyny podmiot w Polsce, produkuje suspensyjny polichlorek winylu, wykorzystywany m.in. do produkcji granulatów, profili budowlanych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych, a także drobnego sprzętu medycznego. Jest też producentem nawozów azotowych - saletry amonowej i saletrzaku. PKN Orlen posiada tam 100 proc. udziałów.

Blok we Włocławku to pierwsza strategiczna inwestycja płockiego koncernu w segmencie energetycznym, który spółka ta zamierza rozwijać w najbliższych latach.

W grudniu 2014 r. PKN Orlen zawarł kontrakt z konsorcjum Siemens na budowę w Płocku bloku gazowo-parowego o mocy 596 MW i kompleksowy serwis nowej elektrociepłowni przez 12 lat. Koszt inwestycji wraz z umową na serwis głównych urządzeń bloku to łącznie 1,6 mld zł. Elektrociepłownia ma ruszyć na przełomie 2017 i 2018 r., zapewniając dostawy energii zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w kraju, jak również dostawy na rynek.

PKN Orlen informował wcześniej, że w zaktualizowanej strategii grupy kapitałowej tej spółki na lata 2014-17 wydatki na rozwój wyniosą tam 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream wraz z energetyką, 3,2 mld zł na wydobycie oraz 1,2 mld zł na segment detaliczny. Według płockiego koncernu, w perspektywie mniej więcej trzech lat grupa tej spółki będzie posiadała moce energetyczne w wysokości blisko 1,5 GW.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA