fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Rynek walutowy. Osłabienie złotego

Bloomberg
Wtorek przyniósł osłabienie złotego do najważniejszych walut. To efekt sytuacji na rynkach zagranicznych
W południe kurs franka szwajcarskiego  przekroczył  granicę 4 zł i tak drogi nie był od pierwszej dekady lutego. Zloty osłabił się także do dwóch głównych walut. Po południu za euro trzeba było płacić 4,14 zł ( wzrost o 0,9 proc.), a jeszcze bardziej zdrożała amerykańska waluta i  dolar był wyceniany na 3,79 zł ( wzrost o 1,6 proc.).

 

Jednak analitycy uważają, że na notowania rodzimej waluty główny wpływ mają nastroje za granicą- obawy o rozwój sytuacji w Grecji   i wzmocnienie dolara wobec euro.

 

- Sądzę, że wpływ na pogorszenie nastrojów mają ostatnie słabe dane makro zarówno w Polsce jak i na innych rynkach. Rynki są wrażliwe i stoi za tym niepewność związana z rozwojem sytuacji wokół Grecji. Wprawdzie złoty osłabił się mocniej niż inne waluty regionu, ale to jest waluta, na której gra się mocniej niż na forincie czy koronie czeskiej – komentuje Marek Rogalski, główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ.

 

Podobną ocenę sytuacji na rynkach ma Ignacy Morawski, ekonomista BIZ Banku. - Widać efekt ryzyka politycznego, choć jest ono mniej istotne niż inne ryzyka, głównie globalne, dla polskiej waluty. Warto zwrócić uwagę, że wczoraj w skali dnia złoty umocnił się do węgierskiego forinta, co pokazuje, że temat wyborów nie zdominował zachowania inwestorów na rynku walutowym – tłumaczy Morawski. Zwraca uwagę, że wyraźnie słabsze były obligacje skarbowe, ale tu widoczny jest efekt rosnącego ryzyka podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku.

 

- Najbardziej wybory odcisnęły piętno na giełdzie, gdzie „posypały się" notowania banków – dodaje.

 

Wtorek jest drugim dniem z rzędu, gdy kursy bankowych akcji mocno spadają. To reakcja na zapowiedzi Andrzeja Dudy w sprawie przewalutowania kredytów we frankach oraz wprowadzenia podatku od aktywów.

 

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA