fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

To prokuratorzy powinni być oskarżeni

Janusz Kaczmarek
Fotorzepa/Radek Pasterski
Rozmowa z Januszem Kaczmarkiem, byłym szefem MSWiA i byłym prokuratorem krajowym

Rzeczpospolita: Jak pan ocenia wyrok skazujący byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego za aferę gruntową?

Janusz Kaczmarek: Wyrok sądu w Warszawie mnie zaskoczył. Wszystko jest w nim postawione na głowie. Nie mogę zrozumieć logiki rzeszowskiej prokuratury, która skierowała akt oskarżenia przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu. Zwłaszcza że z materiału dowodowego, a w szczególności z tego, co mówi sam były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wynika, że wszystkie jego działania były realizowane za zgodą prokuratury: przez nią nadzorowane i kontrolowane. To prokuratura wydawała zgodę na wszystkie elementy związane z operacją specjalną. Dlatego to nie Mariusz Kamiński ponosi odpowiedzialność karną, jeżeli doszło do złamania prawa, tylko ten, kto wydawał zgodę, aprobował, nadzorował i akceptował te wszystkie działania. Wyrok uważam za zupełnie nietrafiony.

Sąd uznał, że CBA podżegało do korupcji, bo wszczęło operację dotyczącą odrolnienia ziemi na Mazurach, nie mając podstaw, czyli wiarygodnej informacji o przestępstwie. Zgadza się pan z tym?

Może powiem w taki sposób: obsługę prawną Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawuje prokuratura. I to decyzje prokuratury (warszawskiej – red.) pozwoliły uruchomić, a następnie kontynuować całą operację. W związku z powyższym to właśnie do prokuratury powinny być skierowane wszystkie uwagi dotyczące tej operacji. Jest dla mnie niezrozumiałe, że sąd obarczył odpowiedzialnością szefa CBA. Zapewne działania Biura oceni jeszcze sąd wyższej instancji, Mariusz Kamiński już publicznie zapowiedział, że nie godzi się z takim wyrokiem i wniesie apelację. Nie dziwię się, że zamierza to zrobić. Zobaczymy, jak sprawę oceni sąd apelacyjny.

Wcześniej sąd w Warszawie skazał dwie osoby za powoływanie się na wpływy w resorcie rolnictwa i uznał akcję

CBA za legalną. Skąd tak różne oceny tej samej akcji?

To ocena sądów. Akurat ja znam akta postępowania w sprawie tzw. afery gruntowej i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to nie Mariusz Kamiński powinien być w tej sprawie oskarżony, ale zupełnie kto inny.

Ma pan na myśli jakieś konkretne osoby?

Powiem tylko, że chodzi o prokuratorów, którzy wydali zgodę na operację specjalną CBA, a później przez cały czas ją nadzorowali i akceptowali. Nazwiska nie są tajemnicą, figurują pod zgodą na tę operację. Tymczasem rzeszowska prokuratura w ogóle nie zajęła się działaniami prokuratorów i nie dokonała oceny ich działań, a to również powinna zrobić i zbadać, czy nie naruszyli przepisów prawa karnego.

Zatem były szef CBA i jego podwładni są niewinni?

Mariusz Kamiński powinien być uniewinniony, skoro operacja była prowadzona pod nadzorem i z akceptacją prokuratury.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA