fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Gazprom chce dać zniżkę

Bloomberg
Rosyjski koncern sam poprosił rosyjski rząd o zgodę na udzielenie zniżki w cenie gazu dla Naftogazu Ukraina.

- Dziś w specjalnymi piśmie zwróciłem się do rządu Federacji Rosyjskiej z prośbą o rozpatrzenie możliwości udzielenia zniżki na dostawy gazu na Ukrainę, na trzy miesiące. Okres jednego kwartału uważamy dziś za optymalny - wyjaśnił prezes Aleksiej Miller w programie telewizyjnym Rossija-24.

Jutro kończy się dotychczasowa zniżka w kwocie 100 dol./1000 m3. Dziś Naftogaz poinformował, że wystąpił do Gazpromu o przedłużenie „zimowego pakietu" o rok czyli do końca marca 2016 r. „Pakiet zimowy", który Rosja, Ukraina i Unia uzgodniły w październiku 2014 r. zakłada sprzedaż gazu ze zniżką 100 dol. (w I kw. 2015 Ukraina płaciła 328 dol.) na przedpłaty. Rosjanie usunęli z porozumienia klauzulę „bierz lub płać".

Stanowisko Ukrainy w sprawie przedłużenia warunków z zimy popiera Komisja Europejska. 27 marca wiceprzewodniczący Marosz Sefczowicz napisał o tym do prezesa Naftogazu. Eksperci oceniają, że Rosjanie nie chcą już tracić więcej rynków. A to Ukraina była osiem lat temu największym klientem Gazpromu z rocznym poziomem zakupów 57 mld m3. W minionym roku było to o blisko dwie trzecie mniej.

Teraz w ciągu dwóch miesięcy 2015 r. Kijów kupił w sumie 4,1 mld m3. Po raz pierwszy więcej w tym gazu od dostawców z Unii (2,3 mld m3 - przesył przez Polskę, Słowację i Węgry- gdzie płynie najwięcej) niż z Rosji (1,8 mln m3). A może być tego jeszcze więcej.

W styczniu do Komisji Europejskiej trafił wniosek o zgodę na start gazociągu łączącego Węgry i Słowację. Gazociąg ma też duże znaczenie dla Ukrainy. Da on możliwość przesyłu dodatkowych ilości gazu na Ukrainę ( na początek 1,6 mld m3 rocznie).

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA