fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Łyżwiarstwo figurowe: Złoty taniec Francuzów

Gabriella Papadakis i Gaillaume Cizeron
AFP
Francuzi Gabriella Papadakis i Gaillaume Cizeron zostali w Szanghaju mistrzami świata w tańcach na lodzie. Srebrny medal zdobyli Amerykanie Madison Chock i Evan Bates zaś brąz Kaitlyn Weaver i Andrew Poje z Kanady.

Kanadyjczycy, którzy często wygrywali w tym sezonie, ostrzyli sobie apetyty na złoty medal, ale to Francuzi oczarowali swoim tańcem. Liryczny a zarazem pełen ekspresji i doskonały technicznie występ do „Adagio" pozwolił im na awans z czwartego miejsca jakie zajmowali po tańcach krótkich na pierwsze. Rozwiązanie wydawałoby się sensacyjne, lecz duet francuski nie po raz pierwszy sprawił niespodziankę. W podobnie fenomenalnym stylu niespełna przed dwoma miesiącami triumfował w mistrzostwach Europy. W Szanghaju faworytami byli z kolei łyżwiarze z Ameryki Północnej. Zarówno duet kanadyjski jak i amerykański miały za sobą bardzo udany sezon, choć prym w ich wewnętrznej rywalizacji wiedli Kaitlyn Weaver i Andrew Poje.

Wszystkie pary, które stanęły na podium w Szanghaju są reprezentantami nowej generacji. Po igrzyskach olimpijskich w Soczi kariery zawiesili dotychczasowi mistrzowie - Meryl Davis i Charlie White oraz Tessa Virtue i Scott Moire. Ale sukcesy Madison Chock i Evana Batesa oraz Kaitlyn Weaver i Andrew Poje wskazywały, że rywalizacja o tron nadal będzie się rozgrywać się między Amerykanami i Kanadyjczykami.

Tymczasem za ich plecami wyrośli groźni rywale. Duet francuski poczynił wielkie postępy. Najlepiej świadczy o tym ich awans od ubiegłego roku w mocno zhierarchizowanej konkurencji par tanecznych. Skok o 15 miejsc w mistrzostwach Europy i o 13 w mistrzostwach świata wydaje się wręcz niewyobrażalny. O ile w konkurencjach solowych zdarzają się podobne przypadki, w tańcach jest to ewenement.

Wśród par tanecznych wystąpili także nasi jedyni reprezentanci w Szanghaju, Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew. Polacy, którzy niedawno zajęli siódme miejsce w mistrzostwach świata juniorów, tym razem nie zakwalifikowali się do tańca dowolnego.

1. Gabriella Papadakis/ Gaillaume Cizeron ( Francja) 184.28
2. Madison Chock/Evan Bates (USA) 181.34
3. Kaitlyn Weaver/Andrew Poje ( Kanada) 179.42
4. Maja Shibutani/ Alex Shibutani (USA) 172.03
5. Piper Gilles/Paul Poirier ( Kanada) 165.22

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA