fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Pokonać własne słabości w radykalnej pokucie

ks. Jacek Stryczek
Fotorzepa/Piotr Guzik
Kilkadziesiąt kilometrów w ciągu nocy mają do przejścia uczestnicy Ekstremalnych Dróg Krzyżowych.

Organizowane są od sześciu lat i z roku na rok bierze w nich udział coraz więcej osób. – To nie są jakieś dziwactwa czy szukanie sensacji, to jest poświęcenie, które daje duchową satysfakcję – mówi kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Ekstremalną Drogę Krzyżową (EDK) wymyślił ks. Jacek Stryczek, założyciel Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje też akcję Szlachetna Paczka. – EDK to moja duchowość. Musi się odbyć w nocy, ma być ciężko, pod górę, ma boleć i dopiero wtedy zaczyna się modlitwa – mówi ks. Stryczek. – Ekstremalna Droga Krzyżowa to jest samotne wyzwanie i przekraczanie siebie. To współczesna forma pobożności – tłumaczy.

Tegoroczne drogi już trwają. Odbywają się w piątki Wielkiego Postu. Wychodzą z 66 miast nie tylko w Polsce, ale też za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA czy w Kanadzie. Weźmie w nich udział ok. 15 tys. osób. Kilka tygodni temu trasę z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej samotnie pokonał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

W piątek 27 marca na swoją EDK pójdą wierni z Częstochowy czy z Alwerni. Z Alwerni wierni idą do Kalwarii Zebrzydowskiej. To będzie już trzecia edycja z tej miejscowości. W pierwszej brało udział ok. 30 osób, teraz ponad 100. Rośnie też liczba chętnych częstochowskiej EDK. W tym roku w liczącą ponad 40 km drogę chce się wybrać ponad 250 osób. – Myślę, że to powrót do korzeni. Pierwsi chrześcijanie też nie mieli łatwo – uważa Andrzej Modrzewski, koordynator z Częstochowy. – W codziennym życiu Bóg jest gdzieś z boku. A tu jest cała noc dla Niego, oddajemy Mu ciało i ducha. To inna jakość modlitwy – dodaje Modrzewski.

Skąd taka rosnąca popularność EDK? – To jest forma radykalnej pokuty, wysiłek, by złączyć się z Chrystusem, który też tak cierpiał – uważa kard. Nycz.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA