fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Miliony dla pięknych umysłów

Norweska Akademia Nauk i Literatury przyznała tegoroczną prestiżową Nagrodę Abela za szczególne osiągnięcia w dziedzinie matematyki.

Otrzymali ją Amerykanie John F. Nash i Louis Nirenberg „za uderzający i nowatorski wkład w teorię nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych i jej zastosowania w analizie geometrycznej".

Prix Abel, odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie matematyki, została ustanowiona w 2002 r. w 200. rocznicę urodzin norweskiego matematyka Nielsa Henrika Abela. Jej wartość wynosi 6 mln koron norweskich (milion dolarów).

Kariera 86-letniego Johna Forbesa Nasha Jr. związana była z Princeton University oraz Massachusetts Institute of Technology. Życiorys tego cierpiącego na schizofrenię matematyka jest tematem książki biograficznej Sylvii Nasar „Piękny umysł", na podstawie której nakręcono film pod tym samym tytułem.

90-letni Louis Nirenberg pracował w New York University's Courant Institute of Mathematical Sciences. Kariera urodzonego w Kanadzie Nirenberga należała do najdłuższych i najbardziej błyskotliwych w matematyce – znaczące prace publikował jeszcze po siedemdziesiątce.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA