fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

Coface: Polska umiarkowanie skorzysta na spadku cen ropy

Bloomberg
Niskie ceny ropy pozytywnie odczują w tym roku USA, strefa euro, wiele rynków wschodzących i Polska.

Ucierpi przede wszystkim Rosja, kraje Afryki Subsaharyjskiej i Ameryki Południowej - ocenił na wtorkowej warszawskiej Country Risk Conference Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface na region Europy Centralnej.

Coface ocenia, że niskie ceny ropy mogą utrzymać się przynajmniej przez kilkanaście kwartałów. Nadprodukcja tego surowca może prowadzić do nowych wstrząsów na rynku, cięć wynagrodzeń w branży naftowej i zmniejszania tam liczby etatów. Ożywienie inwestycyjne w branży paliwowej może nastąpić dopiero w 2016 r. Na spadku cen ropy będą przede wszystkim korzystały gospodarki importujące ten surowiec, czyli m.in. spora część rynków wschodzących. Doświadczy tego również Polska, choć w przypadku naszego kraju wpływ niższych cen paliw będzie umiarkowany, m.in. ze względu na problemy sektora transportowego.

- Na niższych cenach ropy korzysta sektor transportowy, ale w przypadku polskich przewoźników nie sposób nie zauważyć negatywnego wpływu niższego wolumenu eksportu na Wschód i przepisów o objęciu minimalnym wynagrodzeniem kierowców pracujących na linii Polska-Niemcy. Trudności płatnicze w sektorze transportowym potwierdzają statystyki upadłościowe. To właśnie ta branża generowała największą dynamikę upadłości w 2014 r. - wskazuje Sielewicz.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA